Téma dne

Ekonom: Bude embargo na ruskou ropu a plyn trvat dost dlouho? Aby se investice na přechod vyplatily

Téma dne

Ekonom: Bude embargo na ruskou ropu a plyn trvat dost dlouho? Aby se investice na přechod vyplatily
Ruský plyn a ropa

Plus

Unijní exekutiva se chystá do šestého balíku sankcí proti Moskvě zahrnout i ropné embargo. Slovensko a Maďarsko kvůli závislosti na těžké ropy z Ruska žádají o výjimku a čas na technologické změny. „V případě ropného embarga se projeví efekt starého Československa,“ uvažuje hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. „Na našem území je totiž rozdíl mezi zásobováním finálními produkty do pump v Čechách a na Moravě,“ vysvětluje.
Martina Mašková

Hosty byli:
Viktor Daněk, zpravodaj v Bruselu, Český rozhlas
Petr Zahradník, ekonom, Česká spořitelna
Kateřina Vnoučková, Katedra německých a rakouských studií při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy
Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Má dnes ČRo?

  • Evropská komise by ještě dnes mohla předložit návrh na nový balík sankcí proti Moskvě. ČRo to potvrdil i unijní zdroje. Po uhlí se unijní exekutiva chystá zasáhnout obchod s ruskou ropou a Moskva mezitím dál hrozí ukončením dodávek zemního plynu. Detaily v Bruselu zjišťuje zpravodaj Viktor Daněk. Viktore, dobré ráno. Hezké ráno. Objevily se zprávy, že by ropné embargo mohlo obsahovat výjimky. O jaké by šlo?

  • O nějakou formu výjimek anebo úlev z chystaného embarga by mohli získat dvě unijní země, konkrétně Maďarsko a Slovensko. A to kvůli vysoké technologické závislosti těchto zemí, respektive tamních rafinérií na dovozu těžké ropy z Ruska. Jak potvrdil slovenský ministr hospodářství Richard Sulík.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají