Téma dne

45 procent zaměstnanců dnes žije od výplaty k výplatě. Dalších 15 procent je v extrémní finanční nouzi, varuje analytik Dombrovský

Téma dne

45 procent zaměstnanců dnes žije od výplaty k výplatě. Dalších 15 procent je v extrémní finanční nouzi, varuje analytik Dombrovský
Peníze, ilustrační foto

Plus

Reálná mzda v Česku se meziročně snížila o 9,8 procenta, jde přitom o největší pokles od roku 1989. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že přestože průměrná mzda stoupla oproti stejnému období minulého roku o 4,4 procent na 46 086 Kč, mzda dvou třetin zaměstnanců je nižší než zmíněná průměrná mzda. Vysoká inflace, která ovlivňuje propad mezd, se očekává i v příštích měsících a reálné mzdy tak pravděpodobně v blízké době stoupat nebudou.
Jan Burda

Hosté:
Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu společnosti LMC
Martin Fassmann, vedoucí Makroekonomického oddělení ČMKOS
Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy (kandiduje v komunálních volbách jako nezávislý kandidát)
David Marek, hlavní ekonom Deloitte

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Právě řečené vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Ke zvýšení platů nejvýrazněji došlo ve službách, konkrétně ubytování, stravování a pohostinství, a to o více než 11 %, nebo také v IT a administrativě. Nejvíce ve srovnání krajů berou lidé v Praze, kde jsou ale vyšší životní náklady. Naopak nejnižší výdělky se domů stále nosí lidé v Karlovarském kraji. Ve vysílání vítám Tomáše Ervína Dombrovského, analytika pracovního trhu společnosti LMC. Dobrý den. Dobré ráno. Co se vlastně s reálným výdělkem teď v Česku děje? A skutečně takový pokles té hodnoty mzdy, reálné hodnoty nemá po roce 1989 obdoby?

  • Je to skutečně tak? Ten propad je zásadní. On vlastně mírný propad začal už v posledním kvartálu loňského roku, kdy reálná mzda poklesla o nějaká dvě %. A jde víceméně o to, že inflace drtí peněženky domácností, zaměstnanců a tempo růstu mezd i zdaleka nestačí, byť firmy i do nějaké míry chtějí kompenzovat nárůst cen. To, že se jejich zaměstnanci a kolegové ocitají pod finančním tlakem, chtějí trošičku ulevit? Tak spousta firem si to už nemůže dovolit a není schopna přidala takovým tempem, aby ta kupní síla vlastně dostala na podobné úrovni jako před začátkem války a před začátkem tady tohoto extrémního tlaku, který bude na domácnosti dopadat i dále.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají