Studio Leonardo

„Vyloučení pracovníci.“ Hispánští farmáři nemají stejná práva, v Kalifornii pracují na polích i děti, upozorňuje historička

Studio Leonardo

„Vyloučení pracovníci.“ Hispánští farmáři nemají stejná práva, v Kalifornii pracují na polích i děti, upozorňuje historička
Práce na farmě, ilustrační

Plus

Po celá staletí funguje kalifornské zemědělství díky práci Mexičanů a dalších latinskoamerických, ale i asijských národností. Doposud ale nemají stejná práva jako ostatní lidé pracující v zemědělství. „Nevztahuje se na ně řada federálních zákonů, takže třeba nejsou chráněni proti přesčasům, mají výjimky pro dětskou práci,“ vysvětluje Sarah Waldová, literární historička z Univerzity v Oregonu.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ve slavném románu hrozny hněvu popisuje americký spisovatel John s tím bek útrapy oklahomské rodiny farmářů, které vyhnaly z domova dlouhotrvající sucho a prach.

  • Podobně jako 1000 dalších lidí odešly do Kalifornie a hledali práci na tamních farmách. Žádný ráj na zemi je tam ale nečekal. Nositel Nobelovy ceny za literaturu John s tím. Bek však vlastně zachytil jen jedno neobvyklé období v jinak mnohem delší éře. Po otřesných podmínek pro námezdní pracovníky v zemi, která vždy hrála důležitou roli v americké zemědělské produkci a která se jinak profiluje jako slunná a bezstarostná, případně jako centrum nejmodernějších technologií. Po celá století totiž kalifornské zemědělství funguje spíše díky práci Mexičanů a dalších latinskoamerických, ale i asijských národností. A právě na tento rozpor a na současnou latinskoamerickou populaci ve Spojených státech, která stále početně roste a vzrůstá i její politický vliv, se ve svém výzkumu zaměřuje náš dnešní host, od mikrofonu vás zdraví Daniela Vrbová.

  • Ve vysílání ČRo Plus vítám literární historičku Sarou Baldovou.

Více z pořadu