Studio Leonardo

Čína omezuje výzkumníky, kteří se zabývají utlačováním Ujgurů. Ti ale našli způsob, jak to obejít

Studio Leonardo

Čína omezuje výzkumníky, kteří se zabývají utlačováním Ujgurů. Ti ale našli způsob, jak to obejít
Čínské pořádkové jednotky v oblasti Sin-ťiang (ilustrační fotografie)

Plus

Ujgurové jsou v Číně stále utlačovanou menšinou, jejíž lidská práva stát bezohledně porušuje. Odhadem statisíce lidí jsou internovány a další pronásledovány kvůli svému původu. Životu ujgurské menšiny se z části věnoval mezinárodní projekt Sinofon, do kterého se zapojili i čeští vědci. Jak zkoumat Čínu, když oficiální statistiky nejsou spolehlivé a spolupráce je zatížena propagandou? Svůj přístup vysvětlují výzkumníci Filip Kraus, Richard Turcsányi a Ondřej Kučera.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vědci z Olomouce zkoumají, jaké to je sousedit s Čínou, psala některá česká média, když v roce 2018 informovala o velkém výzkumném projektu Univerzity Palackého v Olomouci. Oficiálně se tento projekt nazývá syn U:fon anebo si no voní příhraničí interakce na okraji a v uplynulých pěti letech se zabýval právě děním zemích a regionech u hranic se zemí, která má v mnoha oblastech ambici být globálním lídrem. Co takové chování znamená pro její sousedy? To je téma pro dnešní studio Leonardo. Poslechu vás vítá Daniela Vrbová.

  • A do olomouckého studia zdravím své tři dnešní hosty, vedoucího projektu Sinopharm Filipa Krause. Dobrý den. Dobrý den. Ondřeje Kučeru, který projekt vedl na jeho začátku.

  • Dobrý den a s vámi ve studiu i váš kolega Richard Turčáni.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají