Studio Leonardo

Češka mapovala požáry v Kanadě. „Když létáte nad ohněm, máte pak kouř v celém letadle,“ popisuje

Studio Leonardo

Češka mapovala požáry v Kanadě. „Když létáte nad ohněm, máte pak kouř v celém letadle,“ popisuje
Eliška Vlčková

Plus

Letošní lesní požáry v Kanadě se projevily i tisíce kilometrů daleko a viditelně znečistily ovzduší i v jižněji položených amerických městech. Počet požárů byl v zemi letos víceméně stejný. Co bylo jiné, byl jejich rozsah, jak popisuje v pořadu Studio Leonardo i Eliška Vlčková, absolventka oboru geoinformatika, která požáry monitorovala z letadla a data předávala vládám dvou kanadských provincií.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Oheň je nedílnou součástí přirozených cyklů v přírodě. Co s tímto živlem ale dělají vyšší teploty na Zemi způsobené změnou klimatu? Například Světová meteorologická organizace už na podzim uvedla, že rok 2023 bude tím nejteplejším na zemi v historii měření. A letní zpravodajství přinášelo prakticky každý den informace o lesních požárech, ať už ve Středomoří nebo v Kanadě. Souvisí to spolu nějak, nebo bylo požárů stejně jako v předešlých letech, ale zprávy o nich byly zkreslené médii. A proč? Chytlavé téma pro dnešní studio Leonardo. Dobrý poslech vám přeje Daniela Vrbová.

  • Studio Leonardo.

  • Letošní lesní požáry v Kanadě se projevily i 1000 km daleko a viditelně znečistily ovzduší i v jižněji položených amerických městech omezily leteckou dopravu a snímky známé newyorské Skylink zahalené ve žlutavém oparu obletěly celý svět. Počet požárů v Kanadě byl letos víceméně stejný. Co bylo jiné, byl jejich rozsah. To říká náš dnešní první host, pro nějž byla Kanada v plamenech doslova denním chlebem. Eliška Vlčková, absolventka oboru geoinformatika, totiž požáry monitorovala z letadla a data předávala vládám dvou kanadských provincií. Vítejte ve studiu Leonardo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají