Laboratoř

Myš slyší podobně jako člověk. Vědci to zkusí využít proti stárnutí sluchu

Laboratoř

Myš slyší podobně jako člověk. Vědci to zkusí využít proti stárnutí sluchu
Laboratorní myš s potomky

Plus

Myši potřebují k přežití dobrý sluch. Nový výzkum pod vedením vědců z Univerzity Johnse Hopkinse dokládá, že když jsou tato zvířata vystavena různým zvukům najednou, mají dobře propojenou pravou a levou hemisféru. U hluchých myší takové propojení nenašli.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je dobré rozumět námluvám u myší. Které poznatky o myším sluchu by se mohly hodit v medicíně? A co odhalil spor o posily, nejstaršího známého se chce, o tom budeme mluvit v dnešním pořadu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Ve studiu usedli dnes Pavel Stopka, který je zoolog, zvláště odborník na savce. Dobrý den. Zoolog je také Marek Špinka. Rovněž se zabývá etologii a evoluční psychologii. Vítejte. Dobrý den. Ester Kočičková je herečka, moderátorka a zpěvačka. Vítejte. Dobrý den - euro. Biologové ze Stanfordu našli mozkový okruh, který řídí rozmnožovací chování samičkou myší. Dokázali tyto dráhy zapnout a vypnout tím, že pokusným samečkům opřeli specifický protein, který nazvali substance p. Myšáci v reakci na něj začínají lépe vnímat přítomnost samiček, co by jiného pohlaví, a flirtují s nimi. A vliv na tento proces má třeba i hormon testosteron. Záliba myší, tedy sami Čech konkrétním samečkovi se utváří jinak. Zatím není známo jak jak mocný nástroj tedy našli z vašeho pohledu? Jako první má slovo Marek Špinka.

Ostatní také poslouchají