Studio Leonardo

Už od pradávna lidé žehrali na nepatřičné slavení Vánoc, dokládá religionista

Studio Leonardo

Už od pradávna lidé žehrali na nepatřičné slavení Vánoc, dokládá religionista
Vánoce, jesličky, Ježíšek

Plus

Náboženství stmeluje komunity a udržuje tradice napříč staletími. Co se s ním ale stane, pokud tyto komunity zaniknou nebo začnou věřit v něco jiného? Umírá? Typickým příkladem je šíření křesťanství v Evropě.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Náboženství stmeluje komunity a udržuje tradice napříč staletími. Co se s ním ale stane, pokud tyto komunity zaniknou nebo začnou věřit v něco jiného. Typickým příkladem je šíření křesťanství v Evropě, ať už s ním přišli do kontaktu staří Římané a Germáni, seveřané, nebo slova. Ne vždy následovalo přechodné období, kdy jejich bohové obrazně řečeno sváděli existenční zápas s jediným bohem, respektive spasitelem. A protože byli bohové tvrdošíjní, můžeme dodnes nalézt stopy těchto duchovních bitev v literatuře, kultuře a lidových zvycích. Jak toto střetávání probíhalo u starých Slovanu, zkoumá můj dnešní host. A řeč bude nejen o pohanských vrstvách Vánoc tak, jak ji slavíme dnes. U poslechu vás vítá Daniela Vrbová.

  • Studiu.

  • Vše nám dnes vysvětlí religionista Jiří Danda. Dobrý den. Dobrý den. Když jsme si domlouvali tento rozhovor, tak jste říkal, že vlastně zkoumáte to, jestli ji mohou náboženství nějak skončit nebo zemřít. Je na toto jednoznačná odpověď? Ano, ne.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají