Pro a proti

Pokud chceme zachovat české vinařství, měli bychom mít daně jako v Unii, míní daňový poradce

Pro a proti

Pokud chceme zachovat české vinařství, měli bychom mít daně jako v Unii, míní daňový poradce
Hrozny vína ve vinohradu při západu slunce

Plus

Vinaři ještě nemají ohledně nezdanění vína vyhráno. Vláda s nimi bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) ještě jednat. Měla by zůstat spotřební daň na tzv. tichá vína nulová? „Určitě neměla. Jsou tady fiskální důvody a je to nespravedlivé vůči ostatním producentům v agropotravinářské vertikále,“ míní Tomáš Maier z České zemědělské univerzity. „Z hlediska konkurenceschopnosti v rámci EU by i naši vinaři měli mít spotřební daň nulovou,“ oponuje daňový expert Michal Jelínek.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovo má Karolína Koubová. Děkuji za něj. Dobré dopoledne. Debata o zavedení spotřební daně na tzv. tiché víno podle premiéra Petra Fialy ještě neskončila.

  • My jsme domluveni, že se k té situaci vrátíme a ve spolupráci s vinaři se budeme snažit najít nějaké řešení.

  • Tiché, tedy ne šumivé víno moc potichu nezůstává. Naopak rozbouřilo vášnivé debaty poté, co vláda představila ve čtvrtek konsolidační balíček vinaře alespoň v něm však do ozdravení veřejných financí zavedením spotřební daně nezapojil, a přitom by to podle Národní ekonomické rady vlády přineslo do rozpočtu mezi čtyřmi až pěti miliardami korun.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají