Pro a proti

Ekonom Kohout: Zvyšování daní není správná cesta. Příjmy by byly okamžitě utraceny a počítalo by se s nimi i nadále

Pro a proti

Ekonom Kohout: Zvyšování daní není správná cesta. Příjmy by byly okamžitě utraceny a počítalo by se s nimi i nadále
Ministerstvo financí

Plus

Přestože koaliční vláda ujišťovala, že daně zvyšovat nebude, kvůli složité rozpočtové situaci zvýšení daní připouští. „Vláda se zavázala, že bude hospodařit zodpovědně a to se neobejde bez zvýšení příjmů státního rozpočtu a tedy zvýšení daní,“ říká místopředseda hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu Luděk Niedermayer (za TOP 09). „Zvyšování daní je intelektuálně pohodlná cesta, která ale v našem případě není nutná,“ reaguje ekonom Pavel Kohout.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak jednotná je vládní koalice ohledně svého programového závazku nezvyšovat daně? Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS nevyloučil, že by například energetické firmy mohly ze svých vysokých zisků přispět na pomoc lidem. Ministr práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Marian Jurečka dokonce mluví o zavedení sektorové daně či daňové progrese. To odmítá například místopředseda sněmovny z ODS Jan Skopeček, který by raději než větší zdanění prý viděl zvýšení spoluúčasti občanů u lékaře. Má vláda dodržet svůj programový závazek a nezvyšovat daně, nebo je potřeba, aby v současné bezprecedentní situaci kvůli válce na Ukrajině a vysoké inflaci byly vysokopříjmové skupiny obyvatel a firmy, které z ekonomického vývoje prosperují, solidárnější s chudší částí obyvatelstva.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Mými hosty jsou Luděk Niedermayer, místopředseda Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu zvolený za TOP 09. Dobrý den. Dobrý den. A zdravím také ekonoma Pavla Kohouta. Dobrý den. Dobrý den. Na úvod poprosím o stručnou odpověď. Je nevyhnutelné dříve nebo později, že vláda bude muset porušit svůj programový slib a zvednout daně? Jak to vidí Luděk Niedermayer?

Více z pořadu