Pro a proti

Daně už máme vysoké dost. Chceme-li dostihnout vyspělejší země, nemůžeme mít stejně velkou daňovou zátěž, míní Skopeček

Pro a proti

Daně už máme vysoké dost. Chceme-li dostihnout vyspělejší země, nemůžeme mít stejně velkou daňovou zátěž, míní Skopeček
Důchod, peníze, inflace

Plus

Vláda nebude zvyšovat daně, opakuje premiér Petr Fiala (ODS) i přes opačné názory některých koaličních partnerů a ekonomických poradců. Je ale možné za stávající výše zdanění konsolidovat rozvrácené veřejné rozpočty?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS chce příští rok představit opatření, která by snížila strukturální schodek od roku 2024 o jedno % HDP. 70 miliard do rozpočtu chce nalézt kombinací úspor a možná i vyšších daní, nikoliv ovšem z příjmů. Odborníci Národní ekonomické rady vlády přitom právě zvýšení daně z příjmů fyzických osob před rok 2020 mají jako první bod doporučení na příjmové straně rozpočtu. Ve svém souboru 28 i opatření, jak konsolidovat veřejné rozpočty. Podle ministra financí Stanjury dávají návrhy NERVu z ekonomického hlediska smysl, ale debatu komplikuje, že vláda musí zohledňovat i investiční aktivitu státu a udržení sociálního smíru. Kde hledat průsečík mezi doporučeními ekonomů, kteří nemusí řešit politické dopady svých návrhů, a kabinetem, jenž i díky slibu nezvyšovat daně vyhrál volby?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Ve studiu vítám vedoucího katedry národního hospodářství na Právnické fakultě Univerzity Karlovy ekonoma Libora Duška, člena Národní ekonomické rady vlády. Dobrý den. Dobrý den. A do našeho přenosového vozu zdravím místopředsedu sněmovny z ODS, ekonomického experta ODS Jana Skopečka. Dobrý den i vám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají