Názory a argumenty

Jan Fingerland: Al-Džazíra v Izraeli končí nekončí

Názory a argumenty

Jan Fingerland: Al-Džazíra v Izraeli končí nekončí
Kanceláře televizní sítě Al-Džazíra v Ramalláhu

Plus

Televizní stanice sice nemají policii ani armádu, ale v souboji s některými vládami stejně mohou vyhrát. Tak tomu možná bude poté, co se izraelská vláda rozhodla zakročit proti televizi Al-Džazíra.
Jan Fingerland

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Televizní stanice sice nemají policii ani armádu, ale v souboji s některými vládami stejně mohou vyhrát. Tak tomu možná bude poté, co se izraelská vláda rozhodla zakročit proti televizi Al-Džazíra. Schylovalo se k tomu už delší dobu, ale v neděli padlo rozhodnutí. Jeruzalémská vláda rozhodla o odebrání licence Al-Džazíra. Kromě jiného to znamená konfiskaci vybavení, ale i příkaz poskytovatelům televizního signálu, aby stanici vyřadili. Vláda tak mohla učinit jen díky teprve nedávno v parlamentu schválenému zákonu. Do té doby to nebylo legální. Nejedná se o totální zákaz, ale o opatření, jehož platnost se musí prodlužovat každých 45 dnů. Samotná televize se nepochybně odvolá k soudu a ten teoreticky může zrušit platnost rozhodnutí nebo celého zákona. Vláda o zákazu Al-Džazíry rozhodla jednomyslně, a to na základě tvrzení, podle kterého televize ohrožuje národní bezpečnost a podněcuje k nenávisti a násilí. S tím mnozí souhlasí. Al-Džazíra není nezávislé médium, ale slouží jako politický nástroj svých katarských majitelů. Ty, jichž, kteří na svém území hostí exilové vedení Hamasu a hnutí financují, její vysílání Hamasu zcela vyhovuje, včetně zdokumentovaných případů, kdy zpravodajové v Gaze umlčeli Kazani kritizující politiku Hamasu. Jiná otázka je, zda bylo rozhodnutí izraelské vlády správné, ať už z hlediska práva, nebo čistě pragmaticky. Někteří členové vlády už vyjadřovali nesouhlas i s jinými médii včetně Haarec u, případně mluvili o omezení izraelského veřejnoprávního vysílání. To je trend, který je varovný i z hlediska kvality tamní demokracie. Rozhodnutí též může Izrael mezinárodně poškodit, aniž by něčeho dosáhl. Zatímco Al-Džazíra nemusí litovat, postavili se za ní mezinárodní novinářské organizace, čímž získala punc seriózního a dokonce pronásledovaného média. Přitom její vlastní fungování v řadě ohledů může pokračovat dál. Opírá se o své zpravodaje přímo v Gaze, kteří mohou pomocí internetu posílat své záběry kamkoli na světě. Paradoxně internetu, jehož činnost zajišťují sami Izraelci, zatím v Izraeli funguje nadále arabská stránka Al-Džazíry a samozřejmě i vysílání na YouTube už z hlediska Izraele tedy zákaz může být kontraproduktivní vnitro i zahraničně politicky. Izraelský zásah proti Al-Džazíra je neobvyklý v izraelském kontextu, ale nikoli blízkovýchodním. Katarská stanice vadí řadě arabských vlád v oblasti. Zátah proti ní už v roce 2014 provedli v Egyptě, včetně zatčení a uvěznění jejích reportérů. I jím rivalem jsou nejen národní stanice, ale i Al-Arabíja, financovaná pro změnu ze Saúdské Arábie a Sky News a ryby a založená v emirátech. Všechny tyto televize jsou cenzurované a slouží zájmům svých vlád, jak je v oblasti zvykem. Vnitro izraelská kritika zákazu Al-Džazíry tamní vládě říká postavili jste se do řady s ostatními na legitimními vládami regionu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají