Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Rusy v emigraci nemá cenu házet do jednoho pytle

Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Rusy v emigraci nemá cenu házet do jednoho pytle
Příslušníci ruské menšiny si v berlínském Treptow parku připomínají 9. května konec války

Plus

Mnozí lidé mají tendenci zahrnovat všechny současné občany Ruské federace, kteří emigrovali a žijí mimo jiné i v Česku, do stejné kategorie skrytých či otevřených příznivců Putinova režimu. Jde však ve skutečnosti o odlišné a navzájem nepřátelské skupiny.
Alexandr Mitrofanov

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mnozí lidé mají tendenci zahrnovat všechny současné občané Ruské federace, kteří emigrovali a žijí mimo jiné i v Česku, do stejné kategorie skrytých či otevřených příznivců Putinova režimu, jde však ve skutečnosti o odlišné a navzájem nepřátelské skupiny. Ruský server medúza, který pracuje ze zahraničí, zveřejnil výpovědi ruských emigrantů v Gruzii, kteří se aktivně účastní protestních demonstrací proti Putinově za tři v režii gruzínské vlády. Programátor Anton řekou. Chodím na tyto akce, protože právě tady je teď bitevní pole demokracie s diktaturou. Vládnoucí strana jako kdyby se utrhl ze řetězu, jako kdyby se do ní nastěhoval Putin. My jsme odjeli z Ruska, ale putinismus přijel za námi. Musíme to zastavit alespoň tady, když to tam nevyšlo hudební kartě. Mimo slov, stydím se, že když jsem žil v Petrohradu, protestu jsem se příliš neúčastnil. Kdybych před pěti lety chápal, že začne válka, víc bych se snažil, ale v Rusku už tehdy bylo cítit beznaděj. Tady mají lidi ještě nějaký vliv. Ještě můžu o něco změnit. Další účastník ankety Kyrill pověděl jednou na mítinku jsme si s kamarádkou hlasitě bavili rusky a přišli mladí Gruzínci. Co prý tedy pohledávám? Bylo vidět, že jim za chvíli bouchnou saze. Anglicky jsem odpověděl, že nikdo neví líp, co nadělal zákon o cizích agentech než moji přátelé, ruští novináři a že nebýt tohoto zákona v Rusku, nebyl bych tady. Hned se jim změnila nálada. Dokonce mi poděkovali, že jsem přišel. Alexandr Archangelsk i je jeden z těch ruských novinářů, kteří byli nuceni zemi opustit. Devátého května. Show zkoumat bývalé krajany do berlínského to v parku, kde měli sraz staré struktury milovníci Putina. Je to paradox. Soudě dle cen aut, kterými tito lidé přijeli, se jim ekonomicky docela daří. Jenže vnitřně setrvávají v pozdně sovětském stavu a rozčíleného chudáka. Potvrzuje to tezi, s níž přišla agentura Levada v roce 1994, že sovětský člověk se dál množí i po rozpadu SSSR a že žádné vnější faktory včetně ekonomických nedokážou změnit jeho vědomí ani zformovat nové politické instinkty, napsal Archangelsk. I málem těmto jedincům praskaly žilky, když na místě svého srazu zahlédne výstavu putinismus, která dokládala zločiny režimu, reagovali ve dvou fázích. Nejdříve to byl vztek, kdo to dovolil, pak podvědomě hledá ně na část, o které to musí zakázat. A nakonec vlastně jednání. Starší muž mává mobilem a vykřikuje dávejte bacha, všecko zdokumentuji. Starší dámy se hlasitě pohoršovali nad fotografiemi zvěrstev, které Rusové napáchaly na Ukrajině. Je to pro ně osobní urážka, narušení jasného obrazu jejich světa. Smyslem jejich oslav je touha postavit zeď mezi sebou a realitou, která nastala po 24. únoru 2022, napsal archandělský. Byl to samozřejmě jen střípek. Chtěl jsem na něm ale ukázat, že Rusy v emigraci nemá cenu házet do jednoho pytle.

Více z pořadu