Interview Plus

Omezování emisí musí platit nejbohatší. Budou protesty, ale nezpůsobíme utrpení, tvrdí přední světová klimatoložka Ürge-Vorsatz

Interview Plus

Omezování emisí musí platit nejbohatší. Budou protesty, ale nezpůsobíme utrpení, tvrdí přední světová klimatoložka Ürge-Vorsatz
Diana Ürge-Vorsatz, místopředsedkyně Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC)

Plus

Posledních 12 měsíců v řadě bylo poprvé průměrně o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí. Letošní leden byl navíc vůbec nejteplejší v historii měření. „Už tu bylo i tepleji a chladněji než teď. Ale naše budovy, silnice, náš způsob výroby jídla, to všechno se vyvíjelo za stabilního klimatu. Proto je současné vychýlení velký problém,“ zdůrazňuje Diana Ürge-Vorsatz, místopředsedkyně Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC).
Jan Kaliba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Snižovat konzum je sexy, ozývá se stále častěji kolem nás a zazní to i v dnešním rozhovoru. V kudy ale vede cesta z klimatické krize? Opravdu hrozí, že zkolabuje teplé proudění v Atlantiku a Evropa se znatelně ochladí? Co by znamenal návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro světovou ochranu klimatu a jak ji ovlivní volby do Evropského parlamentu? Od mikrofonu zdraví Jan Kaliba.

  • Interview Plus.

  • Spolu se mnou je tady ve Vídni Diana irské formace. Místopředsedkyně mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Působí coby prof. na zdejší středoevropské univerzitě. Je přední světovou vědkyní, expertkou na změnu klimatu, energetickou účinnost a zdroje a také mistryní republiky v orientačním běhu v Maďarsku, kde vyrostla. Vítejte ve vysílání ČRo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají