Názory a argumenty

Martin Fendrych: Atentát na Roberta Fica ukazuje, jak nebezpečné je budit nenávist a nenávist zaměňovat za kritiku

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Atentát na Roberta Fica ukazuje, jak nebezpečné je budit nenávist a nenávist zaměňovat za kritiku
Premiér Robert Fico (Smer) zdraví místní obyvatele při příjezdu na zasedání vlády v Handlové

Plus

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica ukazuje, kam vede dlouho živená nenávist – k tragédii. A k ještě hlubšímu rozdělení společnosti. Zároveň ukazuje, jak dnes slova ztrácejí své původní významy a jak je to nebezpečné.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica ukazuje, kam vede dlouho živená nenávist k tragédii a k ještě hlubšímu rozdělení společnosti. Zároveň ukazuje, jak dnes slova ztrácejí své původní významy a jak je to nebezpečné. Například Luboš Blaha, místopředseda slovenské sněmovny a místopředseda Ficovy strany směr, řekl na tiskovce po atentátu toto zlost, hněv, nenávist. To je výsledek vaší činnosti, progresivistické, celé opozice, liberálních médií. Kvůli vaší nenávisti bojuje o život. Léta jste živili strašidelnou nenávist, vinu, kterou nesou progresi. Vy jste všechna liberální média. Nikdy nesmí slovo nenávist použil Bláha, tedy člověk, který v květnu před dvěma roky v Nitře na meetingu burcoval dav, aby řval, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová americká kůň. To slovo zde nemohu vyslovit. Fico tam stál, taky Fico se toho tehdy aktivně účastnil. Jak je to tedy s nenávistí? Jakou nenávist myslí Luboš Blaha mluví o kritice, kritiku zaměňuje s nenávistí. Nezávislá slovenská média jsou kritická k vládě, k Bláhovi, Ficovi, Kaliňákovi, Dankovi a dalším. Kritiku ale nelze prohlašovat za nenávist. Naopak nepochybně nenávistné bylo řvát s davem sprosté urážky na adresu Zuzany Čaputové. Když prohlásíte kritiku sebe sama, své politiky za nenávist, jste na cestě k diktatuře. Na cestě k nesvobodě. Je to dost podobné, jako když hlásáte mír, ale váš mír je ve skutečnosti podporou agresora. Třeba tím, že byste bránící se zemi přestali dodávat zbraně. U nás zatím společnost není tak drsně rozdělená jako na Slovensku, ale někteří politici na tom usilovně pracují. Místopředseda KSČM Ludvík Šulda na Facebooku zveřejnil tyto věty atentát na Roberta Fica je důsledkem nenávistné atmosféry, kterou rozpoutala poražen a slovenská opozice, ale nepřímo také proti slovenských kroků současné vlády Petra Fialy. Odsuzuji veškeré politické násilí, jakož i radikalizaci veřejnosti, kterou často svými výroky způsobují politici i mainstreamová média. Přesně stejná záměna nenávisti za kritiku jako na Slovensku, navíc od komunisty strašné. Čeští politici by měli brát slovenský atentát jako varování, jako výzvu, aby přestali probouzet zášť a nenávist, aby kupříkladu přestali vykládat, že vláda okradla důchodce, protože takové lživé tvrzení nenávist vyvolává. Ale úplně stejně by se politici měli zdržet třeba toho, že budou svým soupeřům malovat na tváře ruské vlaječky a psát k tomu Rusko pro tebe všecko. I toto přece vyvolává nevraživost a nenávist. Stejně tak nebezpečné je neustále útočit na nezávislá média.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají