Názory a argumenty

Marek Hudema: Německá spolehlivost je pryč

Názory a argumenty

Marek Hudema: Německá spolehlivost je pryč
Evropské volby

Plus

Německo bývalo vzorem přesnosti a solidnosti a francouzsko-německý tandem hnal Evropskou unii kupředu. To už je ale pryč. Německo nefunguje a evropská politika se tak stává těžko předvídatelnou. Příčina je jasná. Politické pnutí uvnitř německé vládní koalice a blížící se volby do Evropského parlamentu.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Německo bývala vzorem přesnosti a solidnosti a francouzsko-německý tandem na EU kupředu. To už je ale pryč. Německu nefunguje a evropská politika se tak stává těžko předvídatelný. Příčina je jasná politické pnutí uvnitř německé vládní koalice a blížící se volby do Evropského parlamentu. Nejvíce se to projevilo na evropském zákoně obnovy přírody. Jde o normu, která má dostat přírodu starého kontinentu do lepší kondice. Evropská komise připravila ambiciózní projekt návratu přírody do stavu, v jakém byla v 50. letech minulého století včetně požadavku na zemědělce. To vzbudilo odpor některých členských zemí Unie i europarlament. Proběhl tzv. trialog. Ty zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu a rady ministrů, tedy představitelé členských zemí, to jednali kompromisní měkčí verzi zákona. Takto unie funguje, hledá řešení, které je přijatelné pro jednotlivé členské státy i pro různé zájmové skupiny. Výsledek pak všichni odsouhlasí. Je to obvykle formalita. Tentokráte však nebyla. Dohodnutý kompromisní návrh narazil nejprve v Evropském parlamentu, kde se proti němu postavila Evropská lidová strana, tedy evropští konzervativci vedení Němci. Nakonec ale zákon prošel, pak ovšem narazil v Radě ministrů. V Německu už radní nebylo pro, a to vzbudilo odpor dalších členských zemí. I když Němci nakonec změnil názor, schválení zákona bylo odloženo možná navždy. Z hlediska fungování unie šlo o nebývalou věc. Německý kabinet tím chtěl zachovat soudržnost vládní koalice, kde je nejmenší vládní strana liberální FDP často na poslední chvíli proti evropským normám. Zároveň jde o snahu před červnovými evropskými volbami získat voliče, kteří se obávají zelené evropské politiky. Bohužel bortí se tím fungování celé unie založené na vzájemných ústupcích a dodržování nepsaných dohod. Doufejme, že na chvíli. Jinak totiž unii čekají opravdu těžké časy.

Ostatní také poslouchají