Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Násilí, nenávist, marné snahy a nežádoucí ironie

Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Násilí, nenávist, marné snahy a nežádoucí ironie
Fotografie pořízená krátce po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Směr)

Plus

Střelba na slovenského premiéra Fica otřásla nejen Slovenskem. Tento naprosto zavrženíhodný vražedný útok jednoznačně a bez výhrad odsoudili nejen představitelé všech slovenských politických stran, novináři velkých médií, ale třeba i generální tajemník OSN či americký a ruský prezident.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Střelba na slovenského premiéra Fica otřásla nejen Slovenskem. Tento naprosto zavrženíhodný vražedný útok jednoznačně a bez výhrad odsoudili nejen představitelé všech slovenských politických stran, novináři velkých médií, ale třeba i generální tajemník OSN či americký a ruský prezident. Slovenská prezidentka Čaputová a její zvolený nástupce Pellegrini se pokusili zmírnit rozjitřené vášně. Apelovali na národní jednotu, žádali politiky, aby projevili zodpovědnost a vykročili z bludného kruhu nenávisti a vzájemného obviňování a pozvali šéfy politických stran na společné jednání, které mělo vášně uklidnit a odmítnout násilí. Nesmíme na nenávist odpovídat jinou nenávistí, jinak se toto zlo nikdy nezastaví, varoval Pellegrini. Vicepremiér Kaliňák z Ficova směru však jejich snahu včera odmítl. Slovenská společnost sice podle něho potřebuje smír a vzájemný respekt, cesta k němu, ale, jak Kaliňák uvedl, nevede přes falešnou politickou korektnost a nedá se jít dál, dokud se nevypořádají s rétorikou politiků, vybraných médií a novinářů. Navázal tak na hrozby, které opozici a médiím adresoval místopředseda směru Blaha a šéf koaliční Slovenské národní strany Danko bezprostředně po atentátu. O motivu a uvažování atentátníka se přitom ví stále jen málo. Podle policie ho vedl nesouhlas s politikou Ficovy vlády a byl tzv. osamělým vlkem, tedy neměl napojený na žádnou skupinu. Jednasedmdesátiletý útočník, důchodce, básník a spisovatel Cintula, sám sebe označil za věčného rebela a ví se o něm, že se aktivně účastnil protestů současné opozice. Odmítl vládní snahy o ovládnutí médií či ruskou agresi. Posledním desetiletí zakládal hnutí proti násilí a zastával pacifistické pozice, ale také veřejně podpořil polovojenskou fašizující skupinu slovenští branci s vazbami na ruské speciální jednotky či publikoval román zaměřený proti Romům, ve kterém vyjadřoval souhlas proti Romům. Zaměřenými body programu Kotlebových neofašistů či pochopení pro čin sedminásobného vraha, který samopalem postřílel sedm členů rodiny v sousedství. Podobné názorové veletoče by se možná daly pochopit u nevyzrálého teenagera, ale Cintulovi se přihodily po šedesátce. A to také hovoří za mnohé. Podle českého prezidenta Pavla by měl být vývoj na Slovensku pro nás odstrašující v tom, kam až může prohlubování názorových příkopů a burcování k agresivitě ve společnosti vést.

  • A čelní představitelé vlády i opozice varovali před nenávistí a agresí, ale s jejich vyvolávání se obviňovali navzájem. A tak aspoň odbory a zemědělci odvolali v zájmu zklidnění vášní protivládní protesty plánované na příští týden. Ruský vůdce Putin jmenoval novou vládu s jednou zásadní změnou. Ministra obrany Šojgu a nahradil ekonom bez vojenských zkušeností Belousov, což podle analytiků avizuje přípravy na dlouhou válku a s ní související přebudování ekonomiky na válečnou. Nového ministra obrany spolu s lídry zodpovědnými za ekonomiku pak Putin s sebou vzal na návštěvu Číny, jejíž komunistický lídr si opětovně vyjádřil připravenost bojovat s Kremlem. Cosi, co nazývají světovou spravedlností, jejímž viditelným výhonkem je ale zatím jen vojenská agrese proti Ukrajině. Novým českým ministrem pro vědu a výzkum se stal Marek Ženíšek z TOP 09. Podle průzkumu agentury STEM Marka centra locika odmítá fackování dětí necelá polovina českých rodičů, pohlavkování čtvrtina začala. 77. I filmový festival v Cannes. Kosatky v gibraltarském úžině potopili další jachtu a na ruském ministerstvu obrany po odvolání Šojgu a zatkli pro korupci šéfa hlavního personálního ředitelství generála Kuzněcova. Nejbohatší Australanka, miliardářka a majitelka těžařského a zemědělského impéria Reinhartová, požadovala po vedení australské Národní galerie, aby odstranilo z expozici její portrét od uměleckými cenami ověnčeného domorodého malíře na manažery. Obraz je součástí výstavy charakterizované jako ironický pohled na politiku, historie moci a vůdcovství ze současné perspektivy domorodců, a není tedy logicky k Reinhartové příliš lichotivý, jak ostatně u namočili označovaného za vtipného a podvratného portrétistu, je pochopitelné. Reinhartová chce vše, co jí mohou přinést peníze, moc a vliv, ale nechce to, co k tomu také patří. Do nekonečna mluví o tom, že je hrdá Australanka, ale nedokáže se tomu zasmát nebo se na to vykašlat, přičemž obojí je ústředním bodem právě našeho národního mýtu, komentoval miliardách čin požadavek list o styl ale jen The Financial Times EU. A dlužno dodat, že obraz v galerii zůstane do konce výstavy. A těmi se zasmát umíme, aspoň sami sobě, když už není k smíchu nic jiného, přeje posluchačům ČRo Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu