Názory a argumenty

Petr Holub: Pojďte vydělávat na obranu. Sama se nezaplatí

Názory a argumenty

Petr Holub: Pojďte vydělávat na obranu. Sama se nezaplatí
Ministryně obrany Jana Černochová

Plus

Premiér Petr Fiala vystoupil na pódium Strakovy akademie a před televizními kamerami s vážnou tváří oznámil: Škrtáme Velikonoční pondělí ze seznamu svátků. Příští rok už nebudeme slavit, ale pracovat. Vím, že se to bolestně dotkne mnohých, kdo si potrpěli na tradiční pomlázku. Nemáme však jinou možnost, protože nějak musíme vydělat na naši obranu.
Petr Holub

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Premiér Petr Fiala vystoupil na pódium Strakovy akademie a před televizními kamerami s vážnou tváří oznámil škrtáme Velikonoční pondělí ze seznamu svátků. Příští rok už nebudeme slavit, ale pracovat s tím, že se to bolestně dotkne mnohých, kdo si potrpí na tradiční pomlázku. Role však jinou možnost, protože nějak musíme vydělat na naší obranu. Nejde úplně absurdní smyšlenku. Stejný příběh se nedávno odehrál v Dánsku. Také Dánové jsou členy Severoatlantické aliance a také oni slíbili, že utratí za obranu dvě % hrubého domácího produktu ve zkratce HDP. Je to ovšem dost peněz, tak se tamní premiérka Mette Frederiksenová musela rozhodnout, jak nové výdaje pokrýt. Bylo možné škrtat například v sociálních výdajích nebo zvýšit daně, případně si půjčit. Různé státy si vybírají podle svých zvyků jednu ze zmíněných možností. Frederiksenová však zvolil čtvrtou originální možnost. Od roku 2024 se ruší velký den modliteb, tradiční svátek z období po Velikonocích, a vyššími výdělky občanů se prostřednictvím daní vydělá na nové zbraně. Protože ovšem nejsme v Dánsku, ale v Česku, tak premiér Fiala Velikonoční pondělí nezrušil. Ve skutečnosti vystoupila před veřejnost ministryně obrany Jana Černochová s oznámením, že také my utratíme dvě % hrubého domácího produktu na obranu. Je pravda, že loni jsme za armádu a související služby utratili jen 100 miliard, tedy necelé jedno a čtyři desetiny %. Ovšem podle rozpočtových plánů to letos budou opravdu slíbená dvě %, jak ostatně předepisuje loni v dubnu schválený zákon. Pozoruhodná na vystoupení ministryně Černochové okolnost, že slovem nezmínila, kde se peníze na armádu vezmou. Z podrobného listování státním rozpočtem vyplývá, že na to jdeme obvyklou českou cestou, tedy pomocí ostré tužky. Dvě % HDP letos odpovídají částce 160 miliard, do toho se ovšem počítá 10 miliard z jiných resortů. Prostě obraně poslouží výdaje státní správy hmotných rezerv, přidá se pár miliard ze stavby dálnic. Nakonec by se ty peníze stejně utratili. A příliš nezáleží na tom, jak se vykážou. Za výdaje na obranu se ostatně v tuzemsku považují důchody a výsluhy důstojníků anebo třeba výdaje na sportovní reprezentaci. Dohromady to ročně činí opět 10 miliard. Tak se můžeme postupně propracovat až k úvaze podle nich stejně za obranu dvě % HDP neutratíme. Tak se ani nemusíme starat, jak pro neexistující výdaje zajistíme příjmy. Pro obranu Česka by jistě byla přínosnější jiná logika. Musím rušit svátky, případně zvýšit daně nebo škrtat ve výdajích. Aby byla potřebná částka k dispozici, tak také bude mít veřejnost dostatečnou motivaci kontrolovat, že peníze na obranu skutečně půjdou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají