Názory a argumenty

Libor Dvořák: Prezident Pavel o míru

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Prezident Pavel o míru
Prezident Petr Pavel na konferenci pořádané ČVUT

Plus

Velký rozruch minimálně po Evropě v tomto týdnu způsobil svým rozhovorem pro televizi Sky News český prezident Petr Pavel. Vyslovil se v něm totiž mimo jiné pro zastavení bojů na Ukrajině a zahájení mírových rozhovorů.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Musíme válku zastavit a pak zahájit rozhovory o tom, na čem se lze domluvit. K nějakému kompromisu bychom dospět měli, ale museli by s tím souhlasit Ukrajina, Rusko a země, které by se staly garanty takové dohody, prohlásil prezident Pavel v odpovědi na otázku, zda by Kyjev, bez ohledu na cokoli, čeho jsme svědky, měl zahájit mírové rozhovory s Moskvou. Český prezident byl v rozhovoru pro zmíněnou britskou televizi skeptický k představě pokračování konfliktu a volal po realismu. Podle jeho názoru je naivní se domnívat, že Kyjev dosáhne na vrácení všech ztracených území, jak je od počátku plnoformátové války požaduje Volodymyr Zelenskyj. Ta Rusko jen tak nevrátí, varoval Pavel. Nutně musíme brát v potaz rizika další eskalace. Ukrajinci ztrácejí své životy i svou vlast a tuto válku by přitom mohli prohrát, připouští český prezident. Zároveň ovšem spojencům vyčítá přílišnou opatrnost pokud jde o dodávky válečné pomoci Ukrajině a připomíná, že Kyjev už dávno západ žádal o její zrychlení, protože bylo naprosto jasné, že jakmile se po zimě zlepší počasí, Rusové přejdou do protiútoku. Na druhé straně se Pavel jako drtivá většina evropských politiků domnívá, že vojáci na tu by do konfliktu přímo na ukrajinském válčišti zasahovat neměli, protože to by vedlo k přímé konfrontaci aliance s Ruskem, což si nikdo nepřeje. Ruská média i oficiální místa nad těmito výroky české hlavy státu skoro jásají, protože rétorika Petra a Pavla byla až doposud o dost tvrdší a méně už Rusko akcentuje předchozí konstatování českého prezidenta, že Rusko rozhodně nebude mírumilovným sousedem. Přinejmenším do té doby, dokud se bude považovat za supervelmoc, která si osobuje právo ostatním diktovat pravidla hry. Jak už řečeno, nejnovější úvahy Petra Pavla viditelně potěšil i Rusko. Otázkou je, zda měli zazní právě teď, kdy se na Ukrajině rozhoduje doslova. Ovšem hlas vrcholných představitelů ČR je poslední dobou zejména v Evropě docela slyšitelný, a nebylo by tudíž dobré, aby tento hlas promáčel myšlenky sice racionální, ale marná sláva zavánějící poraženectví.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají