Názory a argumenty

Apolena Rychlíková: Současná TOP 09 na vrcholnou politiku nestačí. Kauza s ministrem pro vědu to odhalila naplno

Názory a argumenty

Apolena Rychlíková: Současná TOP 09 na vrcholnou politiku nestačí. Kauza s ministrem pro vědu to odhalila naplno
Celostátní sněm TOP 09, Markéta Pekarová Adamová

Plus

Už, už to vypadalo, že se nešťastné řešení kolem ministra pro vědu, výzkum a inovace, uzavírá. Po náročném období plném těžko uvěřitelných přešlapů nakonec TOP 09 delegovala do ministerské funkce svého poslance a zastupitele Plzeňského kraje Marka Ženíška. Ten je vystudovaným politologem a v současné době zastává ve Sněmovně funkci předsedy zahraničního výboru.
Apolena Rychlíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už už to vypadalo, že se nešťastné řešení kolem ministra pro vědu, výzkum a inovace uzavírá. Po náročném období plném těžko uvěřitelných přešlapů nakonec z TOP 09 delegovala do ministerské funkce svého poslance a zastupitele Plzeňského kraje Marka Ženíška, který je vystudovaným politologem a v současné době zastává ve sněmovně funkci předsedy zahraničního výboru. Trapné peripetie kolem ministerstva tak mohli konečně skončit. Jedna ne příliš důstojná kapitola se mohla konečně uzavřít a všichni se mohli nadechnout k novým výzvám. Kdyby se ovšem předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová nerozhodla v kauze ještě chvíli aktivně věnovat. Během 14 dnů se tak pro část lidí asi ne úplně překvapivě naplno ukázala nejen personální, ale i obsahová a politická vyprázdněnost strany. V rozhovoru pro server novinky.cz přišla ze strany předsedkyně TOP 09 místu vcelku potřebné sebereflexe jen další nová ofenziva. V rozhovoru se Pekarová Adamová snaží vlastní politickou blamáž, která má řadu absurdních zákrutů a obětí přetlačit kritikou dalších ministrů, jakoby o její rady někdo z vlády stál. Zvláště po takové celostátní ostudě. Předsedkyně TOP 09 se opřela do ministra školství Mikuláše Beka. Toho na pozici dosadil stát, dávný partner TOP 09. Pekarová Adamová v rámci své snahy hasit vlastní politický požár zapomněla, že stan už dlouhá léta není součástí TOP 09, nezaujímá k ní podřízenou podřadnou pozici. Jedná se o stranu, která dnes stojí zcela autonomně. Je celkem jasnou součástí politického provozu. Dokonce má nyní naději na poměrně slušné výsledky v evropských volbách. To vše na rozdíl od TOP 09. O ní se totiž nedá předpokládat, že by v dohledné době byla schopna kandidovat sama za sebe. TOP 09 je dnes zcela odkázaná na koalici spolu a bez ní přežije maximálně tak v Praze. Vedle toho však celá kauza odhalila ještě jednu zásadní rovinu. Je dnes mnohem více patrné, proč při debatách o pozicích ve vládě TOP 09 neusilovala o žádné zásadnější ministerstvo a proč do vlády nešla samotná Markéta Pekarová Adamová? Její způsob vedení strany se totiž dlouhodobě opírá pouze o symboliku. To odkazuje na Havla v tričku prvního polistopadového prezidenta. To připomíná nějaké imaginární hodnoty, které má TOP 09 reprezentovat. I proto je pro ní roli předsedkyně sněmovny, která je mnohem více ceremoniální. Důležitá Pekarová je často vidět. Zároveň se nemusí namáhat předvádět nějaké zásadnější politické kroky. Pod povrchem jejich líbivých řečí a gest zaměřených na získávání osobní publicity a popularity. U širší veřejnosti se totiž žádná reálná politika nenachází. Pekarové Adamové to bezesporu vyhovuje. Jestli to vyhovuje její straně, je však po ministerské ostudě více než nejisté.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají