Osobnost Plus

Válka na Ukrajině potrvá ještě osm deset let, možná víc, myslí si reportér Boháč

Osobnost Plus

Válka na Ukrajině potrvá ještě osm deset let, možná víc, myslí si reportér Boháč
Vojtěch Boháč, šéfredaktor serveru Voxpot.cz

Plus

„Vladimir Putin vždy dal na průzkumy veřejného mínění. Také se říká, že jsou to jediné božstvo, které doopravdy má a co ho ,bolí‘,“ říká politolog a reportér serveru Voxpot Vojtěch Boháč. Reaguje tak na nové informace, podle kterých mnoho Rusů sice Putina podporuje, ale ne jeho válku na Ukrajině, píše se v analýze pro americký magazín Foreign Affairs. „Tento průzkum je pro něj nepříjemný a bude se snažit, aby podpora zas vyrostla. Pro něj je lid totiž to hlavní,“ doplňuje.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Činnost. Plus. Podporují ho, ale jeho válku už ne. V nedávném průzkumu pro studii ruských voleb vedenou magazínem forint se sedm z 10 respondentů, kteří podporují válku, vyslovilo proti nové mobilizaci a v říjnu loňského roku se je jen 43 % Rusů vyslovilo pro pokračování toho, co Kreml tehdy označoval jako zvláštní vojenskou operaci. Naším hostem je muž, který byl svědkem velkých demonstrací v Moskvě v roce 2011 na Majdanu. V roce 2014 pobýval na Krymu v čase jeho anexe a zažil první konflikty na Donbase. Vojtěch Boháč, reportér Voxpot a politolog, můj dnešní host. Vítám vás tady. Dobrý den. Dobrý den a děkuji za pozvání a hezký den v plusu přeje Barbora Tachecí.

  • Ta čísla, která jsem zmínila, to znamená pokles podpory války, pokles podpory mobilizace. Znamenají tato čísla něco pro Putina, nebo ne?

  • Určitě znamenají. My moc dobře víme, že Vladimir Putin vždycky dal na průzkumy veřejného mínění. Vlastně občas se říká, že průzkumy veřejného mínění jsou jediné mužstvo, které Putin doopravdy má, a takže je to něco, co ho bolí. Myslím, že to pro něho nepříjemné a že se bude snažit, aby ta čísla a zase vyrostla, protože on vlastně ten lid je to hlavní, k čemu se Vladimir Putin dlouhodobě odvolává.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají