Laboratoř

Nejen velké, ale i menší samice pomáhají udržovat stavy lovených ryb. Ukázal to výzkum u korálových útesů

Laboratoř

Nejen velké, ale i menší samice pomáhají udržovat stavy lovených ryb. Ukázal to výzkum u korálových útesů
Kanic rudobřichý (Plectropomus maculatus)

Plus

Australští vědci zjišťovali, co pomáhá udržovat při životě populace lovených ryb. S využitím metod moderní genetiky doložili, že zásluhu na tom mají nejen vyspělé, starší samice, ale i ty menší a mladší. Plodí sice méně jiker, ale jejich podíl na zachování rodu je větší, než se předpokládalo.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dá se mluvit o osobnosti u ryb? Proč je ohrožena třetina sladkovodních ryb a jak se dají udržovat stavy hospodářsky významných ryb, tentokrát v mořích. To jsou tři náměty, které probereme v dnešním pořadu vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Do laboratoře dnes přijali pozvání hydrobiolog Adam Petrusek. Dobrý den, ichtyolog Ondřej Slavík. Dobrý den a herec a moderátor Petr Vacek. Krásný den. Vítejte všichni. Když v lidské společnosti řekneme o někom, že je to složitá osobnost, tak to je celkem běžné. Ale s pojmem osobnost, přesněji personalista, pracuji také odborníci na chování zvířat, tedy i ryb. Rozdílnost povah pozorovali vědci i u jiných zvířat, u šimpanzů nebo dokonce mravenců, ale britští badatelé si položili otázku, jak jsou na tom právě ryby. Rozborem videa s kolínskou 3 8 u zjistili, že to z jestli jsou ryby odvážnější nebo opatrnější, zda jsou více či méně společenské nebo agresivní, se pozná podle pohybu. Takže se dá říct milí hosté. Věci, že se poznali. Jiná koljuška od aktivní čilé koljušky se podle toho, jak plave Adam Petrusek začne.

Ostatní také poslouchají