Laboratoř

Počítat koaly v korunách stromů je těžké, ekologům pomohl dron

Laboratoř

Počítat koaly v korunách stromů je těžké, ekologům pomohl dron
Sčítat velká zvířata, třeba antilopy, z letadel nebo satelitů bývá poměrně běžné. U koalů by to nemělo smysl, protože se schovávají pod korunami eukalyptových stromů.

Plus

Australští ekologové hledali a počítali koaly s pomocí dronů, termovize a umělé inteligence. Našli o 15 % více zvířat než při běžné terénní práci a výzkum, který by jinak trval celý den, se zkrátil na hodiny. Bez lidského vkladu se ale nová metoda neobjede. (repríza)

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a umělců. Dnes se v něm zaměříme na větší zvířata na třech kontinentech. Budeme mluvit o žirafách v halách a nakonec dojde i na vlky, kteří se vracejí nejen k nám, ale i do americké přírody. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Ve studiu je dnes se mnou zoolog Miloš Anděra. Dobrý den. Etolog Marek Špinka. Dobrý den. A partnerem v debatě jim i mně nezbyde herecký kolega Kajetán Písařovic. Dobrý den. Vítám vás všechny. Jak se dá hledat a najít koala v nepřehledném eukalyptovém háji? Vědci z univerzity v Queenslandu to zkusili s pomocí dronů a měření tělní teploty. Zvířata dokázali najít pomocí termovizní infračervených paprsků. Závěr za několik hodin zvládli práci, která člověku běžně trvá celý den s dronem věci létaly v časných ranních hodinách a spíš chladnějších měsících, kdy je rozdíl mezi teplotou čela koalice a budou největší. Ono se to zdá být skoro jako nová profese. Tak Kovala spot hledač kovů ale těžko asi úplně nahradí lidskou práci. Nebo přiveďte.

Ostatní také poslouchají