Laboratoř

Návrat vyhynulých ptáků na Nový Zéland by trval 50 milionů let

Laboratoř

Návrat vyhynulých ptáků na Nový Zéland by trval 50 milionů let
Kakapo

Plus

Evoluční biologové z Německa a Nizozemska se pokusili odhadnout, jak dlouho by to trvalo, než by se na Nový Zéland vrátily ptačí druhy, k jejichž zániku přispěl člověk. Zjistili, že příroda tamních ostrovů by na obnovu ptačích populací potřebovala 50 milionů let. Studie má pomoci dnešním ohroženým druhům.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak pak ovlivňuje křížení mezi Sýkora mi, čím člověk ovlivnil ptáky na Novém Zélandu a jak západoafrická perlička zvládá změnu klimatu? To budou náměty dnešní diskuse vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Se mnou ve studiu jsou dnes ekoložka Kateřina sám. Dobrý den. Dobrý den. Vy tam ornitologa Zdeňka Vermouzka. Dobrý den. A Kajetána Písařovice, hereckého i rozhlasového kolegu. Dobrý den. Dobrý poslech vám všem. Na začátku jsem se zmínila o tom, že sýkorky se řídí v některých situacích pachem. Pach, jak se dozvíme z první studie, která je předmětem naší besedy, ovlivňuje i křížení mezi blízkými druhy sýkor. Zabývali se tím ornitologové v Pensylvánii. Zajímalo je to proto, že chtěli vědět, jak vznikají nové druhy. Zjistili, že samičky a samečci Sýkory černohlavé preferují vůni nebo pach vlastního druhu. Tento pach je velice důležitý při výběru partnera, ale má i evoluční důsledky. Ta zmíněná Sýkora se kříží se Sýkorou karolínskou ve vzdálenějších lokalitách, kde se už moc nepotkávali, ale bylo čím dál jasnější, že mají různou pachovou stopu a ke křížení netíhnou. Tak to obecně probíráme v našich pořadech, naší rozhlasové laboratoři, že kříženci to mají trošku těžší v životě. Kříženců se i tady z těch sýkorčí vajíček líhne méně a jsou méně zdatní či zdatné. A co to znamená?

  • Může to znamenat to, že se jich třeba vylíhne méně. Vajíčka zkrátka hůře přežívají a už v tom stádiu v tom vejci ten vývoj se nějak přeruší. Něco je tam špatně, nebo potom mláďata po vylíhnutí zkrátka nerostou tak dobře, hůře se orientují, to zrovna v tomto případě. A to zajišťuje vlastně to, že ty dva druhy existují vedle sebe. Pokud by tam nebyla nějaká bariéra, která ty populace odděluje, no tak by ty dva druhy dříve nebo později splynuly a měli bychom jenom ty kříženců.

Ostatní také poslouchají