Laboratoř

Mikroplasty mění k horšímu složení střevních bakterií, potvrdila to studie mořských ptáků

Laboratoř

Mikroplasty mění k horšímu složení střevních bakterií, potvrdila to studie mořských ptáků
Buřňák

Plus

Ve střevech dvou druhů buřňáků se našly mikroplasty, plastové částice kratší než pět milimetrů. Podle zjištění vědců z několika institucí, včetně McGillovy univerzity v Kanadě, se jejich vlivem u ptáků změnily vlastnosti mikrobiomu ve střevě.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V pořadu vědců a herců. Tentokrát se budeme věnovat plastům. Budu se ptát, jak mikroplasty působí na naše střevní bakterie? Co dělají na no plasty s akvarijními rybkami a jak plasty z oblečení ovlivňují potravu velryb. U mikrofonu je a dnešním pořadem vás provede Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Jsou to spolu se mnou dva odborníci na otázky životního prostředí. Petra Inemanová, dobrý den. Dobrý den. A Vojtěch Kotecký. Dobrý den. Vítám vás. Lumír Olšovský je naším stálým hereckým hostem. Vítejte. Dobrý den. Podle zjištění odborníků z několika institucí včetně Mendelovy univerzity v Kanadě pozměnili u ptáků složení mikrobiomu. Toto zatímco přítomnost patogenů a rezistentních mikrobů pod vlivem těch mikroplastů vzrostla užitečných bakterií, jako jsou třeba lak. To bacily nám z jogurtu ve střevě boří nějak u ubylo. Jaká je to lekce podle mi hostu vědců Petry i Neumannové se ptám na úvod.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají