Laboratoř

Od bakterií po sekvoje nebo velryby. V přírodě převládají ti nejmenší a největší

Laboratoř

Od bakterií po sekvoje nebo velryby. V přírodě převládají ti nejmenší a největší
Slon a myš

Plus

Vědci ze dvou prestižních amerických univerzit několik let shromažďovali data o velikosti a biomase každého typu organismu na planetě. Vyšlo jim, že příroda preferuje největší nebo nejmenší velikost živých organismů.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaký přínos může mít v Amazonii stará černozem? Mohli by digitální herbáře přispět k ochraně rostlin a jak velké organismy preferuje příroda? To jsou tři náměty dnešního pořadu vědců a herců. Tímto pořadem vás provede Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • My my hosty jsou biologové z. Karel Prach se věnuje ekologii obnovy u rostlin. Dobrý den. Dobrý den. Jan Pačes je molekulární genetik a bio informatik. Dobrý den. Lenka Kočišová je rovněž náš pravidelný host. Herečka. Dobrý den. Vítám vás. Brazilští vědci, o kterých budeme mluvit na úvod, zkoušejí obohatit amazonskou už spotřebovanou půdu o starou černozem, po které chodili a kterou obdělávali obyvatelé z přelomu našeho letopočtu. Ta původní černozem je bohatší na důležité mikroorganismy dávné generace do půdy kromě hnoje a kompostu přidávali dřevěné uhlí, zvířecí kosti nebo třeba rozbitou keramiku. A vědci si od tohoto experimentu slibují možnost oživení odlesněných ploch. Nám na úvod slovo Karlu Pražákovi, který se touto oblasti botaniky zabývá. Proč to může být zajímavé?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu