Leonardo Plus

Bioetik: Neexistuje důkaz, že by homeopatie fungovala. Účinná látka je totiž tak naředěná, že v přípravku vlastně není

Leonardo Plus

Bioetik: Neexistuje důkaz, že by homeopatie fungovala. Účinná látka je totiž tak naředěná, že v přípravku vlastně není
Marek Orko Vácha, kněz a biolog

Plus

Optimismus konce 19. století chtěl z vědy učinit nové náboženství. „Tehdy věda měla sesadit náboženství z piedestalu. Pokud by ale dnes věda měla být novým náboženstvím, tak tady je spousta heretických sekt,“ říká host Leonarda Plus bioetik a katolický kněz Marek Orko Vácha.
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den. Může věda docílit odhalení definitivní pravdy? Fyzik, filozof a historik vědy Thomas Samuel Kunz ve své knize struktura vědeckých revolucí zavedl slovo paradigma. Zjednodušeně řečeno korun tvrdí, že vědci bádají v rámci paradigmatu své doby. Co to znamená, jak vědci obstojí v časech, kdy se po nich žádá, aby sloužily nějaké dobové ideologii? Jak často se věda dostává pod tlak nejrůznějších společenských objednávek? A jsou vědci v 21. století lépe eticky vyzbrojeni, aby neopakovali a morální chyby svých předchůdců ze století minulého. O tom všem bude dnešní Leonardo. Plus. Ve studiu srdečně vítám přírodovědce a katolického duchovního Marka Orco Váchu, přednostou ústavu etiky a humanitních studií třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

  • Dobrý den. Dobrý den u mikrofonu. Plus obě Lucie Vopálenská. Přeji příjemný poslech.

  • Leonardo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají