Laboratoř

Člověk je nejzručnější primát, ale než motoriku ovládne, trvá mu to podle vědců nejdéle

Laboratoř

Člověk je nejzručnější primát, ale než motoriku ovládne, trvá mu to podle vědců nejdéle
Kahau nosatý

Plus

Primáti s větším mozkem ovládají složitější pohyby končetin lépe a zdatněji než ti s menším mozkem. Naučit se jemnou motoriku jim trvá déle, lidem ze všech nejdéle. Tato strategie ale vede k lepším výsledkům.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak vypadá orgán, ve kterém se primátů včetně nás lidí tvoří hlas? Jak častým jevem bývají starší otcové rovněž u primátů a od kdy jejich mláďata začínají být zručná. Tyto náměty jsem zvolila pro dnešní pořad vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Až z daleké Indonésie přijel Stanislav Lhota. Dobrý den. Dobrý den. Je to prima. To lehčí odborník na primáty. A mým hereckým hostem je dnes Otakar Brousek. Dobrý den. Hezký den přeji. Primátům se protáhne vyvíjí rychleji než jiným savcům. Poměru vůči tělu mají primáti hrtan no, oproti šelmám v průměru o 38 % větší. Toto plyne z velké mezinárodní srovnávací studie na 55 různých druzích jak primátor, tak šelem. Vědci v této studii využili o to tzv. CD a také 3D modely hrtanu. Velikost hrtanu je tedy důležitým signálem o tom, jak zásadní je pro daný druh hlasová komunikace. Což mě vede k první otázce pro mého vědeckého hosta Stanislava Lhoty. Jestlipak si Kahoun nosatí, které dlouhodobě zkoumáte, mezi sebou povídají?

Ostatní také poslouchají