Věda Plus

Myšlenkové mapy nám pomáhají se orientovat. „Jde o spoje neuronů, je to nevědomí,“ popisuje vědec

Věda Plus

Myšlenkové mapy nám pomáhají se orientovat. „Jde o spoje neuronů, je to nevědomí,“ popisuje vědec
Cestování - výlet

Plus

Lidské chování a jednání určují desítky miliard neuronů v našem mozku. Pomáhají vytvářet takzvané mozkové nebo také myšlenkové mapy, které nám umožňují orientaci ve světě kolem nás. „Mapa je daná tím, jak jsou spojené jednotlivé neurony a jejich populace. Je to nevědomí. Nejsme schopní si uvědomit, kdy se nám zapnou jaké neurony. Ale jejich výsledkem může to, že jsme pak schopní vědomě říct, že si něco pamatujeme,“ popisuje Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd.
Martina Rasch

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jedna +.

  • Naše chování a jednání určují desítky miliard neuronů v našem mozku. Ty pomáhají taky vytvářet tzv. mozkové mapy, které nám umožňují orientaci ve světě kolem nás. Jaksi tvoříme nejen my, ale třeba i další živočichové. To je téma pro kolegyni Martinu Rush z naší vědecké redakce. Dobré odpoledne.

  • Dobrý podvečer. Mozková map a nikdy se mluví o mentální nebo myšlenkové mapě je jakýsi odraz toho, co se odehrává vně, ale i uvnitř nás samotných. Dá se chápat jako zvnitřněný obraz prostředí kolem nás, ale zároveň taky jakýsi subjektivní obraz, což v praxi znamená třeba pokud se řekne Praha, každému člověku se vybaví něco jiného. Někomu Pražský hrad, nikomu Karlův most. Pro ní pro jiného je Praha symbolem velkého množství lidí, dopravních kolon, neustálého spěchu apod.. Asociace každého člověka je zkrátka jiná. Jak řekl Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd na festivalu týden mozku. Té se vlastně tyto naše mozkové mapy připodobnit k běžným topografickým mapám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají