Zaostřeno
Přechod na udržitelnou formu dopravy je možný i v USA, kde má auto každý, myslí si americká expertka
Zaostřeno
Plus
Benzínové auto se stalo ve Spojených státech modlou a jeho vlastnictví až povinností. Teď se Američané pokoušejí zakořeněnou kulturu měnit, protože i na tom záleží, jestli se podaří zastavit změny klimatu a přežití lidstva. „Můj vztah k autům je teď odlišný. Když mi bylo 16 –17, auta jsem miloval. V dospělosti bydlí v New Orleans a nějakou dobu jsem byl úplně bez auta – a bylo to skvělé,“ vzpomíná Geoff Coats, ředitel společnosti, která provozuje systém sdílených kol.
Jan Kaliba
Přepis epizody
-
Synové. Auto se stalo ve Spojených státech modlou a jeho vlastnictví skoro povinností. Teď se Američané pokoušejí tuto hluboce zakořeněnou kulturu změnit a svůj dopravní systém transformovat. Jestli se to povede a jak rychle, i to rozhodne o tom, jestli lidstvo dokáže zabránit nejhorším dopadům změny klimatu. Jak jsou Američané na tento pokus o dopravní transformaci připravení a jak přemýšlejí o jednotlivých typech dopravy, to je tématem dnešního vydání pořadu Zaostřeno. K poslechu vás zve Jan Kaliba.
-
Zaostřeno.
-
Po druhé světové válce Američané vybudovali hustou síť dálnic, benzinových čerpacích stanic a auto se stalo kulturním symbolem. Vláda Joea Bidena teď zahájila program dotací elektromobilů. Chce rychle postavit infrastrukturu dobíjecích stanic, ale investovat plánuje například i do osobní vlakové dopravy, která ve Spojených státech značně zaostává za svými možnostmi. Nejprve se vydáváme právě na železnici.