Zaostřeno

Zaostřeno na ochranu památek: „Oživí“ umělá inteligence italské Pompeje?

Zaostřeno

Zaostřeno na ochranu památek: „Oživí“ umělá inteligence italské Pompeje?
Pompeje (Ruins in Via di Mercurio in the archaeological site of Pompeii, an ancient city destroyed by the eruption of Mount Vesuv)

Plus

Umělá inteligence se naplno dostává do našich životů, dokonce i tam, kde by to laik asi nečekal – do péče o kulturní dědictví. Archeologický park v italských Pompejích slouží jako jakási výzkumná laboratoř pro využití nových technologií a postupů – ať už v ochraně, archeologii i restaurátorství.
Bára Vránová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Itálie má velké množství památek, které představují důležitou součást světového dědictví UNESCO. Kromě toho, že připomínají bohatou historii země, jsou také zdrojem inspirace pro umělce, historiky a vědce. A právě posledně jmenovaní teď zjišťují, jak o své kulturní dědictví pečovat s pomocí moderních technologií a umělé inteligence. Jak konkrétně pomáhají památky hlídat satelity? S čím mohou archeologům pomoct roboti? A využívají některé z těchto technologií také čeští vědci? Na to odpovíme v následující půlhodině. Příjemný poslech vám přeje Bára Vránová. Zaostřeno.

  • Spuštěny uprostřed Kolumbií startuje malý černý dron vybavený speciálními senzory a začíná skenovat rozsáhlý archeologický areál pod sebou. Italský region Kampánie patří mezi průkopníky ve využívání moderních technologií k ochraně svých památek. No a právě Pumpe je v tomto hrají velmi důležitou roli díky své rozloze a množství různých artefaktů, z nichž některé stále čekají na své objevení. Jsou zdrojem informací pro archeologii, památkáře i vědce. Ti vedle dronů nebo třeba robotického psa v areálu starověkého města už několik let testují také využití vesmírného systému Kosmo Sky m. Tvoří ho soustava satelitů obíhajících asi 700 km nad zemí a podle Alessandra koled i z italské vesmírné agentury je jejich největší výhodou, že mohou pracovat nepřetržitě.

  • A zmešká i m disk osm let. O.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají