Zaostřeno
Zaostřeno na ochranu památek: „Oživí“ umělá inteligence italské Pompeje?
Zaostřeno
Plus
Umělá inteligence se naplno dostává do našich životů, dokonce i tam, kde by to laik asi nečekal – do péče o kulturní dědictví. Archeologický park v italských Pompejích slouží jako jakási výzkumná laboratoř pro využití nových technologií a postupů – ať už v ochraně, archeologii i restaurátorství.
Bára Vránová
Přepis epizody
-
Itálie má velké množství památek, které představují důležitou součást světového dědictví UNESCO. Kromě toho, že připomínají bohatou historii země, jsou také zdrojem inspirace pro umělce, historiky a vědce. A právě posledně jmenovaní teď zjišťují, jak o své kulturní dědictví pečovat s pomocí moderních technologií a umělé inteligence. Jak konkrétně pomáhají památky hlídat satelity? S čím mohou archeologům pomoct roboti? A využívají některé z těchto technologií také čeští vědci? Na to odpovíme v následující půlhodině. Příjemný poslech vám přeje Bára Vránová. Zaostřeno.
-
Spuštěny uprostřed Kolumbií startuje malý černý dron vybavený speciálními senzory a začíná skenovat rozsáhlý archeologický areál pod sebou. Italský region Kampánie patří mezi průkopníky ve využívání moderních technologií k ochraně svých památek. No a právě Pumpe je v tomto hrají velmi důležitou roli díky své rozloze a množství různých artefaktů, z nichž některé stále čekají na své objevení. Jsou zdrojem informací pro archeologii, památkáře i vědce. Ti vedle dronů nebo třeba robotického psa v areálu starověkého města už několik let testují také využití vesmírného systému Kosmo Sky m. Tvoří ho soustava satelitů obíhajících asi 700 km nad zemí a podle Alessandra koled i z italské vesmírné agentury je jejich největší výhodou, že mohou pracovat nepřetržitě.
-
A zmešká i m disk osm let. O.