Zaostřeno

Knihovny jako fyzické místo nemůže umělá inteligence nikdy nahradit, myslí si šéf pražské bibliotéky Řehák

Zaostřeno

Knihovny jako fyzické místo nemůže umělá inteligence nikdy nahradit, myslí si šéf pražské bibliotéky Řehák
Knihovna

Plus

„Když jsem se před lety stal ředitelem Městské knihovny v Praze, měli jsme plno politiků, kteří otevřeně říkali, že nechtějí stavět nové budovy, protože všechno je přece na internetu. Dnes už nikdo takový – pokud si tedy přeje být znovu zvolený –, takovou věc nikdy neřekne,“ je přesvědčený ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. Knihovny totiž nejsou jen o informacích uložených v knihách, ale plní ve společnosti celou řadu funkcí. 
Jakub Lucký

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Internet, knihy, audioknihy, čtečky a teď umělá inteligence. Všechny tyto věci postupně ohrožují tradiční knihy a knihovny. Vydrží tyto instituce v 21. století? Jak se rychlému vývoji přizpůsobují? Ke zkoumání budoucnosti knihoven vás zve Jakub Lucký zaostřeno.

  • Kam jinam v souvislosti s veřejnými knihovnami zamířit než na sever Evropy, který je jimi vyhlášený? Ve Stockholmu jsem navštívil jednou velmi speciální pobočku, která je přímo v nákupním centru v galerii na jednom z předměstí Stockholmu. Procházím obrovským stockholmským nákupním centrem šest a vidím potraviny, nějaké oblečení, lékárna. A tady přede mnou velká svítící tabule nebo možná displej s nápisem městská knihovna. Otevřeno každý den a jezdící schody nahoru.

  • Můj můj klient, jestli byly jiné v tom sále.

Více z pořadu