Zaostřeno

Klimatické změny už zvyšují ceny kakaa, kávy i banánů. Farmáři by měli začít pěstovat rýži bez vody, nabádá analytička

Zaostřeno

Klimatické změny už zvyšují ceny kakaa, kávy i banánů. Farmáři by měli začít pěstovat rýži bez vody, nabádá analytička
rýžová pole na Filipínách (farmers plant rice near the foot of Mayon volcano, background, in Camalig township, Albay province in central Philippines)

Plus

Ceny kakaa šplhají do výšin, brzy si připlatíme i za kávu nebo banány. Důvodem je horší úroda v důsledku změn klimatu. Farmáři si stěžují na sucho, ale také naopak na přívalové deště a choroby rostlin. Expertka na zemědělství a analytička Asociace pro mezinárodní otázky Barbora Chmelová tvrdí, že problém s produkcí kávy se týká všech pěstitelů – od jižní a západní Ameriky až po Etiopii a Latinskou Ameriku. A v důsledku změn klimatu bude produkce plodin nejspíš ještě klesat.
Patrik Salát

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na pultech obchodů je bereme jako samozřejmost. Banány, káva nebo kakao patří u nás mezi oblíbené spotřební zboží. Pěstují se ale na druhém konci světa, v zemích, kterých se začínají výrazně dotýkat změny klimatu. Tamní farmáři se musí vyrovnat s extrémními suchy nebo naopak přívalovými dešti. Úrodu jim navíc nynější choroby rostlin. Jak se s tím vyrovnávají a co to znamená pro evropský trh? Na to hledá odpověď zaostřeno, u kterého vás vítá Patrik. Salát. Zaostřeno.

  • Filipínští pracovníci zahalení v černých šusťákových bundách obhospodařují banánovníky na plantáži na ostrově Mindanao. Na jejich práci tady dohlíží Reagan Navaro, který doprovází po plantáži české podnikatele a objasňuje jim její fungování. Do mikrofonu.

  • No naplno. Nejlíp. Albín. Naplno.

Více z pořadu