Téma dne

Věděli jsme o závislosti na Rusku, ale dělalo se málo. Tohle je i šance pro klima, shodují se experti

Téma dne

Věděli jsme o závislosti na Rusku, ale dělalo se málo. Tohle je i šance pro klima, shodují se experti
Emise

Plus

Nejnovější zpráva Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) potvrzuje postup změn klimatu i důležitost adaptací, neodráží se v ní ale válka na východě Evropy. „Téma ruských surovin a snižování emisí je potřeba vnímat společně,“ zdůrazňuje Pavel Zámyslický z ministerstva životního prostředí. „Snaha snížit naši energetickou závislosti na Rusku míří stejným směrem jako snahy o dekarbonizaci evropské ekonomiky,“ souhlasí europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
Jan Burda

Hosté Tématu dne jsou:
Pavel Zámyslický, ředitel Odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí, dlouholetý účastník mezinárodních klimatických jednání
Martin Záklasník, bývalý ředitel společnosti E.ON, odborník na energetiku
Luděk Niedermayer, TOP 09, europoslanec, ekonom a bývalý viceguvernér ČNB
Alexandr Ač, ekolog, Czech Globe

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • PCC. Neodráží se v ní ale současná situace na východě Evropy, válka na Ukrajině. Jak to může poznamenat snahy o udržení klimatu? Stojíme před otázkou, zdali chránit přírodu a klima, nebo obětovat ekonomický rozvoj a dosaženou životní úroveň. Co se stane, když místo ruského plynu budeme třeba ještě desetiletí pálit uhlí? Otázky příštích minut.

  • Provází Jan Burda. Téma dne.

  • ČRo dle expertů musíme zastavit rostoucí produkci skleníkových plynů do tří let, aby země zůstala obyvatelná tak, jak jsme zvyklí. Nepovede ale válka k určitému ochlazení zájmu o klima s tím, že tu budeme mít zkrátka aktuálnější problémy? Mimochodem na konferenci o transatlantické energetické bezpečnosti ve Washingtonu český vyslanec pro tento obor Václav Bartuška upozornil, že neví, jak by Evropa zvládla příští zimu bez plynu z Ruska. Dodávky ze Spojených států považuje za střednědobé řešení, ale pozoruje prý i známky toho, že Američané se snaží proces urychlit. Pokud má mít lidstvo šanci udržet planetu obyvatelnou, na druhou stranu musí se od fosilních paliv včetně plynu rychle odklonit. To uvádí tento týden zveřejněná zpráva mezivládního klimatického panelu. Já po telefonu vítám Pavla Zámyslického, ředitele odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí a dlouholetého účastníka mezinárodních klimatických jednání. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají