Téma dne

Útok k výročí ruské invaze na Ukrajinu? Nepřipadá mi to jako náhoda, míní komentátor Dvořák

Téma dne

Útok k výročí ruské invaze na Ukrajinu? Nepřipadá mi to jako náhoda, míní komentátor Dvořák
Záchranáři pracují na místě ruského raketového útoku v Kyjevě, 23. listopadu 2022

Plus

Po tři čtvrtě roce od začátku ruské invaze na Ukrajině Rusko útočí na civilní cíle a energetickou infrastrukturu. Podle kyjevského starosty Vitalije Klička je od středečních útoků většina metropole stále bez elektrického proudu. Rusko na ukrajinské cíle vypálilo desítky raket, z nichž se Ukrajincům podařilo většinu sestřelit. Ty, které dopadly, však zasáhly i obytné domy nebo nemocnici, kde zemřelo novorozeně.
Lukáš Matoška

Hosté:
Libor Dvořák, komentátor Českého rozhlasu
Petr Štefan, mediální koordinátor Člověka v tísni pro Ukrajinu
Lukáš Dyčka, vojenský analytik, působí na Baltic Defence College
David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ne. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynulo tři čtvrtě roku. Jak vážné jsou nejnovější útoky na civilní cíle? Co pro Ukrajince, kteří se ocitli bez proudu a bez vody, dělají čeští humanitární pracovníci? Kam se válka po devíti měsících bojů dostala a jak ovlivňuje ekonomiku? Odpovíme v následujících minutách. Od mikrofonu zdraví Lukáš Matoška. Téma dne.

  • ČRo Čína Kyjeva je po středečních ruských útocích stále bez elektrického proudu. Dnes ráno to uvedl starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby podnikla kroky, které ruské nálety na civilní infrastrukturu zastaví. Je ale nepravděpodobné, že by Rada bezpečnosti nějaké takové opatření přijala, protože Rusko vnímá právo veta. Včerejší raketové útoky vyřadily elektrickou síť na mnoha místech po celé Ukrajině. Rusko na ukrajinské území vypálilo desítky raket, které zasáhly například i nemocnici, kde zemřelo novorozeně. Náš zpravodaj na Ukrajině Martin Dorazín je na Donbasu na východě Ukrajiny, odkud nám poslal následující reportáž.

  • Po 10 až 12 hodinách se podařilo obnovit dodávky elektřiny téměř po celé Ukrajině. Ten blackout byl obrovský, postihl celou zemi, ale nejhorší na tom je, že včerejší série ruských raketových útoků si podle nejnovějších zpráv vyžádala nejméně 10 lidských životů. Bez elektřiny, bez vody a bez tepla zůstaly desítky milionů lidí tady na východě Ukrajiny. Elektřina začala fungovat ráno, v Kyjevě začala fungovat už večer. V dalších velkých městech a oblastech jsou dodávky obnoveny z poloviny nebo ze tří čtvrtin, ale někde problémy stále přetrvávají, jako například v dněpropetrovské oblasti. Prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že Rusko odpálilo na Ukrajinu 67 raket. Většinu z nich se sice podařilo sestřelit, ale ty, které doletěli, zasáhly obytné budovy, energetickou infrastrukturu. Musely být odpojeny. Všechny tři fungující jaderné elektrárny, které se teď postupně uvádějí do provozu a obnovují relativně normální energetický chod země. Volodymyr Zelenskyj proto také ve svém večerním prohlášení apeloval k OSN, k mezinárodnímu společenství, aby pomohlo Ukrajině zajistit efektivní prostředky protivzdušné obrany.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu