Téma dne

Unie si Putinova projevu nevšímala, místo toho jednala s Ukrajinou, shrnuje šéfka portálu EurActiv

Téma dne

Unie si Putinova projevu nevšímala, místo toho jednala s Ukrajinou, shrnuje šéfka portálu EurActiv
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský (vlevo) a premiér Denys Šmyhal při návštěvě evropských premiérů

Plus

Obavy se nenaplnily, 9. květen nepřinesl nic překvapivého a ruský prezident Vladimir Putin na vojenské přehlídce nic neohlásil. „Špičky Evropské unie Putinův projev ignorovaly, dělají to tak v poslední době často. Místo toho se věnují pomoci Ukrajině,“ shrnuje postoj EU Aneta Zachová, šéfredaktorka portálu EurActiv.cz. „Šéfka Komise Ursula von der Leyenová přislíbila Ukrajině, že do června dojde k posunu a Evropská unie žádost Ukrajiny o vstup do Unie vyhodnotí.“ 
Šárka Fenyková

Hosté Tématu dne Šárky Fenykové jsou:
Martin Dorazín, zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině
Aneta Zachová, šéfredaktorka portálu EurActiv.cz
Richard Hindls, ekonom, člen Národní rozpočtové rady
Milan Mikulecký, bezpečnostní analytik

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Obavy západu se nenaplnily. Devátý květen nepřinesl nic překvapivého. Ruský prezident Vladimir Putin nevyhlásil oficiálně Ukrajině válku ani všeobecnou mobilizaci. Jak se to projeví na frontě? Semkne se západ k ještě tvrdším sankcím, aby Ukrajině pomohla, zlomilo ruskou agresi. Nejen na to se budu ptát v následujících minutách. Tématem dne vás provede Šárka Fenyková.

  • Téma dne ČRo.

  • A začneme aktuálním děním na Ukrajině. Ruská armáda výrazně zesílila útoky na jihu Ukrajiny, zejména v Oděse a jejím okolí. Ruskou agresi by pomohly zastavit masivní dodávky amerických zbraní a techniky. Zákon, který by to měl urychlit, večer podepsal americký prezident Joe Biden. My už jsme teď opět ve spojení s naším zvláštním zpravodajem na východní Ukrajině Martinem Dorazínem. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají