Téma dne

Ukrajinky často hledají flexibilní zaměstnání. Potřebují kombinovat práci a péči o rodinu, uvádí šéf svazu průmyslu Prouza

Téma dne

Ukrajinky často hledají flexibilní zaměstnání. Potřebují kombinovat práci a péči o rodinu, uvádí šéf svazu průmyslu Prouza
Tomáš Prouza

Plus

Od začátku války na Ukrajině emigrovalo do zemí Evropské unie více než šest a půl milionu uprchlíků. Česko, Polsko a Estonsko nesou největší zátěž pomoci v přepočtu na obyvatele. Jen k nám přišlo od konce února více než 150 tisíc dětí ve věku šest až patnáct let, dvě třetiny z nich zatím nenastoupily do škol. Jakým způsobem je možné uprchlíkům pomoci uplatnit se na trhu práce a integrovat se do společnosti? Jak se na potřeby ukrajinských dětí připravuje školství?
Martina Mašková

Hosté:
Pavel Novák, reportér Českého rozhlasu
Andrea Krchová, ředitelka konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty
Michal Černý, ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže na ministerstvu školství
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
 

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Pražské Kongresové centrum prošlo na začátku půlročního českého předsednictví v Radě EU první zatěžkávací zkouškou. Přivítalo ministry vnitra ze 27 členských zemí, ale také jejich kolegy z Ukrajiny, Moldavska, Švýcarska nebo Norska. Neformální schůzku šéfů resortu vnitra sledoval reportér Pavel Novák. Pavle, dobrý den. Hezké ráno. Jak dopadla ta česká premiéra v Kongresovém centru? Co se podařilo dojednat nebo dohodnout?

  • Ona to byla neformální schůzka. Z takových schůzek nevznikají žádné závazné závěry nebo nějaké úkoly pro Evropskou komisi, aby tvořila nějakou konkrétní legislativu. Ale tady se mluvilo o dopadech války na Ukrajině na bezpečnost v zemích EU, protože může třeba hrozit a pašování zbraní z toho teritoria nebo zvýšený obchod s lidmi. Mohou si vytvářet nové cesty pašování drog. Na území unie se mohou dostávat zločinecké skupiny z toho teritoria, jak řekla komisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová, tak máme už zkušenosti z války v bývalé Jugoslávii, že právě z těch nestabilních území se k do EU, do tehdejšího ES dostávali tyto živly. Proto v EU spustila asistenční středisko, takový takovou platformu Moldavsku, která bude té zemi pomáhat na hranici s Ukrajinou v ochraně hranic a také zajišťování vnitřní bezpečnosti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají