Téma dne

Ukrajinci nejspíš chtějí provést na Donbase zrcadlový odraz bitvy u Kurska, soudí vojenský analytik

Téma dne

Ukrajinci nejspíš chtějí provést na Donbase zrcadlový odraz bitvy u Kurska, soudí vojenský analytik
Zničený ruský tank ve městě Trosťanec v Sumské oblasti

Plus

Ukrajinská média podle agentury Reuters hlásí exploze i z dalších měst podél asi 500 kilometrů dlouhé bojové linie. V Mariupolu se Rusům stále nedaří prorazit odpor posledních ukrajinských obránců, jejich velitel ale napsal na Facebooku, že obránci už dlouho vzdorovat nevydrží. „Mariupol je důležitý zejména proto, že tam na sebe ukrajinští obránci poutají mnohonásobně vyšší počet ruských vojsk,“ připomíná vojenský a bezpečnostní analytik a publicista Lukáš Visingr.
Šárka Fenyková

Hosté Tématu dne jsou:
Jana Karasová, reportérka Českého rozhlasu, nyní v Kyjevě
Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik a publicista
Petr Kolář, bývalý velvyslanec ve Washingtonu a Moskvě
Vladimír Baar, politický geograf z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na Ukrajině se bojuje o Donbas, mění ruská armáda vojenskou taktiku, aby dosáhla svých cílů do devátého května. Jaký záměr má Rusko s civilisty na dobytém území? Jaké důsledky bude mít válka směrem dovnitř Ruské federace a co by případně pro Ukrajinu znamenala trvalá ztráta doněcké a luhanské oblasti? Nejen na to se pokusíme odpovědět v následujících minutách, kterými vás provede Šárka Fenyková. Téma dne.

  • ČRo východoukrajinský Charkov i město Mykolajiv na jihovýchodě země v noci dál čelili ruskému ostřelování. Ukrajinská média podle agentury Reuters hlásí exploze i z dalších měst podél asi 500 km dlouhé bojové linie. Ukrajinským silám se ale podle noční zprávy britské rozvědky ruské pokusy o další postup na východě země podařilo odrazit. Podrobnosti k tomu přidáme teď přímo z Kyjeva s naší reportérkou Janou Karasovou. Dobré ráno. Dobré ráno. Začneme ostře sledovaným Mariupolem, kde se Rusům stále nedaří prorazit odpor posledních ukrajinských obránců. Dá se odhadnout, jak dlouho ještě vydrží vzdorovat?

  • Tak ukrajinští vojáci stále brání ten areál mariupolských oceláren Azovstal, respektive brání spíš to, co z něj po těch ruských útocích zůstalo. Zástupce velitele tamního ukrajinského pluku rozhlasové stanice Rádio Svoboda popsal, že továrna je úplně zničená. Ukrajinští vojáci podle něj z trosek vyprošťovali přeživší. Ti k jevu opakovaně říká, že v krytech pod ocelárnami se skrývá 1000 až 2000 civilistů, a to včetně dětí. Příležitost opustit bojiště podle ruských médií využilo asi 120 civilistů, kteří se ukrývali ve sklepích v okolí vstupu do ocelárny. A poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak zase tvrdí, že Rusové při útoku použili střely, které jsou určené k proražení protileteckých krytů. Ale ani jednu z těch dvou informací, ať už o evakuaci civilistů nebo použití těch střel, nejde ověřit z nezávislých zdrojů. A ukrajinský velitel z Mariupolu Serhij Volynskyj na Facebooku napsal, že obránci už moc dlouho vzdorovat nevydrží. Ten definitivní bod zlomu by podle něj mohl přijít už za několik dní, ale nebo možná jen za několik hodin. Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax zároveň dal ukrajinským bojovníkům Mariupolu nové ultimátum ke složení zbraní a opuštění bojiště, a to do dnešního odpoledne. Na ty předchozí ruské výzvy ale obránci nějak nereagovali.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají