Téma dne

Putin si může připsat přinejmenším vítězství ruské propagandy, shodují se rusista Glanc a ukrajinista Kalina

Téma dne

Putin si může připsat přinejmenším vítězství ruské propagandy, shodují se rusista Glanc a ukrajinista Kalina
Prezident Vladimir Putin

Plus

Konec války a porážku nacistického Německa z roku 1945 si Ruská federace připomíná 9. května. „V Rusku se slaví den sovětského vítězství a celá ta mytologie je samozřejmě založena na manipulaci s historickými fakty,“ připomíná rusista a překladatel Tomáš Glanc.
Martin Matějka

Hosty byli:
Tomáš Glanc, rusista, překladatel a vysokoškolský pedagog
Petr Kalina, ukrajinista, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
František Mičánek, generál v záloze, Centrum bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany
Vladimír Baar, politický geograf, Ostravská univerzita

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rusko se dnes vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí připomene 77. výročí konce druhé světové války v Evropě. Manévry pořádá navzdory současné invazi na Ukrajinu. Čemu se může na Den vítězství v projevu věnovat ruský prezident Vladimir Putin. A bude mít na vojenské přehlídce důvod ohlásit vůbec nějaké vítězství ve válce na Ukrajině? A jak naplnila invaze na Ukrajinu původní cíle ruské armády? Dobrý poslech vám přeje Martin Matějka.

  • Téma dne ČRo.

  • V Rusku si dnes připomínají Den vítězství neboli porážku nacistického Německa v roce 945. Na počest 77. výročí vítězství ve druhé světové válce je v Moskvě a dalších ruských městech naplánovaná vojenská přehlídka. Na oslavách vystoupí také prezident Vladimir Putin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl úvahy, že by oslavy byly nevhodné kvůli válce proti Ukrajině. Peskov taky popřel, že dnes Putin oficiálně vyhlásí válku Ukrajině nebo všeobecnou mobilizaci. Naším prvním hostem v dnešním tématu dne je rusista, překladatel, univerzitní pedagog Tomáš Glanc. Dobrý den. Dobré ráno. Co za možnosti má Putin oznámit? Spekuluje se, že vyhlásí válku Ukrajině, všeobecnou mobilizaci, nebo se zapomíná na něco jiného?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají