Téma dne

Petr Fiala se ukázal jako výborný diplomat a klidná síla, chválí lidovec Výborný

Téma dne

Petr Fiala se ukázal jako výborný diplomat a klidná síla, chválí lidovec Výborný
Designovaný premiér Petr Fiala oznamuje, že prezident Miloš Zeman jmenuje novou vládu v pátek 17. prosince

Plus

Prezident Miloš Zeman v pátek jmenuje vládu koalic Spolu a PirSTAN, a to včetně nominovaného ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), vůči kterému má výhrady. Zeman nicméně po pátečním prohlášení, že Lipavského do vlády nejmenuje, otočil. „K výsledku přispěly diplomatické schopnosti Petra Fialy (ODS),“ soudí Marek Výborný z KDU-ČSL. „Projevil se jako klidná síla – byl velmi trpělivý a věděl, že přes výhrady a kritiky je třeba s prezidentem jednat.“
Martina Mašková

Hosty byli:
Marek Výborný, KDU-ČSL, předseda poslaneckého klubu
Karel Havlíček, za ANO, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy v demisi
Stanislav Balík, politolog, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
Martin Zvěřina, komentátor Lidových novin

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co přesvědčilo prezidenta ke změně názoru a přispělo k jeho rozhodnutí o jmenování vlády jako celku? Upevnil designovaný premiér Petr Fiala svou pozici? A co by měl nastupující kabinet řešit z pohledu pěti, koalice samotné i končící Babišovy vlády. To jsou alespoň tři body, které shrnují to, k čemu se budeme věnovat v příštích minutách. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Téma dne ČRo.

  • Prezident Miloš Zeman v pátek jmenuje vládu koalice spolu a stan s Piráty podle návrhu designovaného premiéra Petra Fialy z ODS, a to včetně nominovaného ministra zahraničí Jana Lipavského z pirátské strany. Petr Fiala to potvrdil na tiskové konferenci lídrů koalice po jednání s prezidentem. Podle Fialy přitom výhrady prezidenta vůči Lipavskému trvají. I podmínky si ale prezident, jak uvedl, designovaný premiér nekladl. Páteční jmenování vlády podle Fialova návrhu potvrdil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Slovo teď dostane reprezentant nastupující pětikoalice Marek Výborný. Je předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL. Dobré jitro.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají