Téma dne

Marže neznamená zisk. Ministerská kontrola marží může přinést jedině nespravedlnost, říká zemědělec

Téma dne

Marže neznamená zisk. Ministerská kontrola marží může přinést jedině nespravedlnost, říká zemědělec
Nákup (ilustrační foto)

Plus

Ministerstvo zemědělství začalo sledovat prodejní ceny vybraných potravin. Podle šéfa resortu Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) si totiž obchodní řetězce započítávají extrémně vysoké marže. Kontroly mají trvat nejméně tři měsíce. Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek je ovšem přesvědčen, že monitoring marží situaci nevyřeší: „Nemůže to nic přinést, jedině nějakou další nespravedlnost, protože ta přirážka ještě neznamená zisk,“ upozorňuje.
Renata Kropáčková

Hosty byli:
Jindřich Fialka, náměstek pro řízení Sekce potravinářství, ministerstvo zemědělství
Jaroslav Šebek, předseda asociace soukromého zemědělství
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
Josef Soukup, Česká zemědělská univerzita

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • S tříměsíčními kontrolami marží u vybraných potravin zvedá Ministerstvo zemědělství varovný prst. K zahájení kontrol podle ministra Zdeňka Nekuly z KDU-ČSL přispěl i případy, kdy obchodní přirážka na šunce činila i 255 %. Ceny potravin v tuzemsku stouply v meziročním srovnání o desítky %. Antimonopolní úřad od minulého týdne monitoruje ceny másla, vepřového a kuřecího masa a pečiva. Podle některých obchodníků ale kontroly marží potravin zůstanou bez efektu pro zákazníky a prodejcům zvýší administrativu. Více o tom budeme mluvit s Jindřichem Fialkou, náměstkem sekce potravinářské na ministerstvu zemědělství. Dobrý den.

  • Krásný. Dobrý den. Pojďme ve stručnosti vysvětlit, proč jste přikročili ke kontrola marží a co od nich očekáváte?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají