Téma dne

Erdoganovi jde o konec embarga na nákup severských zbraní a stíhaček z USA, tvrdí novinářka Engelová

Téma dne

Erdoganovi jde o konec embarga na nákup severských zbraní a stíhaček z USA, tvrdí novinářka Engelová
Recep Tayyip Erdogan

Plus

Jste naši nejbližší partneři a vaše členství posílí naši společnou bezpečnost, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, když mu ve středu Finsko a Švédsko společně předali žádost o přijetí do NATO. Výhrady k jejich vstupu má ale turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, v severských zemích prý působí lidé spojení s kurdskými organizacemi. „Kurdskou kartu vytáhne Erdogan vždy. V Turecku se navíc blíží volby,“ vysvětluje novinářka Tereza Engelová.
Šárka Fenyková

Hosté Tématu dne jsou:
Jakub Lucký, reportér Českého rozhlasu
Tereza Engelová, novinářka ze serveru Hlídacípes.org,
Tomáš Glanc, rusista, překladatel, univerzitní pedagog z Curyšské univezity

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Na naši nejbližší partneři a vaše členství posílí naši společnou bezpečnost, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, když mu včera Finsko a Švédsko společně předali žádost o přijetí do NATO. Dnes budou finský ministr, finský prezident Sauli Niinistö a švédská premiérka Magdalena Anderssonová jednat v Bílém domě s americkým prezidentem Joem Bidenem. Ve studiu už vítám Jakuba Luckého ze zahraniční redakce, který se skandinávským zemím věnuje dlouhodobě. Dobrý den. Dobré ráno. Víme o té dnešní schůzce státníků Finska a Švédska s americkým prezidentem ve Washingtonu nějaké podrobnosti?

  • Konkrétní program úplně známý není. To myslím, že takovým důležitým krokem nebo důležitou součástí toho je asi americké ujištění, že Spojené státy opravdu stojí za těmi přihláškami a že se budou snažit je prosadit v té Severoatlantické alianci přes Turecko a teď se zdá, že taky trochu přes Chorvatsko, které už taky naznačuje, že by nemuselo být úplně jednoznačně pro a mohlo by se snažit z toho někde něco možná vytěžit. A dalším je takové bezpečnostní ujištění, protože Švédsko a Finsko jsou poměrně asi logicky nervózní z toho mezidobí od podání přihlášky, kde tedy jasné, že oni chtějí do NATO, ale ještě pro ně neplatí ten článek pět charty na to, který je o společné obraně. Takže jenom ta návštěva samotná už je takovým ujištěním, že opravdu Spojené státy jsou ochotné případně Švédsko a Finsko bránit už teď.

Více z pořadu