Téma dne

Co bude nejvíc zaměstnávat členské státy EU za českého předsednictví, které dnes začíná?

Téma dne

Co bude nejvíc zaměstnávat členské státy EU za českého předsednictví, které dnes začíná?
Téma dne

Plus

Dokáže přimět sedmadvacítku ke kompromisům v energetice, klimatické politice nebo v opatřeních, která můžou pomoci Ukrajině? Moderuje Martina Mašková.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Za války na Ukrajině. Vysokých cen energií a zřejmě i počínající nové vlny COVIDu se ujímá. Česko není v Radě EU, bude řídit schůzky ministrů, velvyslanců, úředníků. Nejnověji jsme se dozvěděli termín 6. 7. října, kdy se má v Praze konat summit o širší spolupráci EU s nečlenskými státy. Vláda stojí o osobní účast Volodymyra Zelenského. Předmětem debat v unii bude evropská obrana včetně otázky, kde se nedublovat se Severoatlantickou aliancí, klima a energetická bezpečnost. Balíček, který by měl vést ke společným nákupům plynu a do budování energetické soustavy v Evropě. Agendu českého předsednictví nejdřív rozeberu s Vítem Havelkou, výzkumným pracovníkem institutu euro. Dobrý den. Dobrý den. A co z českých priorit se podle vás může podařit a co bude naopak největší problém?

  • Ale já očekávám, že dojde k posunu právě nejvíce v té klimatické agendě, která také úzce souvisí a jsou řekněme ruskou agresí na Ukrajině. To znamená, že v rámci legislativního procesu máme poměrně rozjednaný balíček, připsal si ty fakt, který má za úkol pomoci EU přejít na obnovitelné zdroje a také snížit, snížit, snížit spotřebu o spotřebu energií. A ten tlak na přijetí této legislativy, který byl už poměrně velký i před ruskou agresí na Ukrajině, tak samotnou agresí ještě stoupl. Čili počítám, že právě toto bude jedna z těch hlavních témat a tam bude snaha tu legislativu posunou nějakým způsobem kupředu.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu