Studio Leonardo

Zastávejme se druhých, zvolme si laskavost, vybízí k boji proti kultuře strachu sociální psycholožka

Studio Leonardo

Zastávejme se druhých, zvolme si laskavost, vybízí k boji proti kultuře strachu sociální psycholožka
Iva Poláčková Šolcová

Plus

Dvouletá pandemie covidu a válka na Ukrajině v nás vzbudily strach, na který jsme nebyli zvyklí. Jak odolávat strachům a úzkostem, kterých, jak se zdá, přibývá? „I odolnosti se učíme,“ vysvětluje ve Studiu Leonardo sociální psycholožka a vedoucí pražského pracoviště Psychologického ústavu Akademie věd ČR Iva Poláčková Šolcová.
Renata Kropáčková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hod. Vyrazí z křižovatky ulic Švento křivka a Malkovská na dohled od paláce kultury a na tom samém místě také skončí. Účastníci projedou centrem uzavřený okruh, následovat budou pouliční oslavy. Kvůli průvodu bude ve Varšavě dočasně omezená doprava. Varšavské oslavy rovnosti jsou součástí června měsíce rovnosti, který si připomínají i ve městech po celém světě. Podle lidskoprávních organizací je přístup polských institucí k členům sexuálních menšin stále velmi špatný. V části Polska například existují tzv. zóny bez LGBT ideologie. Ty zakazují pořádání různých pochodů a akcí na podporu práv sexuálních menšin. Evropská komise letos uzavřela řízení s Polskem o jejich zrušení, které vedla od roku 2021. Z Varšavy Kateřina Havlíková, ČRo. Vedra v severoindickém státě Uttarpradéš v posledních dvou dnech nepřežilo nejméně 34 lidí. Informuje o tom agentura AP. Všechny oběti byly starší 60 let a měli zdravotní potíže, které vedra zhoršila. Úřady proto doporučily všem starším obyvatelům, aby kvůli horku přes den nevycházeli ven.

  • Posloucháte zprávy ČRo Plus. Před odjezdem na dovolenou do zahraničí by se lidi měli zjistit, jestli je v cílové destinaci možné použít jejich platební kartu. Ve vysílání ČRo Plus to řekl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. Podle něj se lidi tyto informace dozvědí od své banky. Třeba v zemích EU jsou podle Šalši karty vydané v Česku podporované. Hotovost by měli lidi mít hlavně, pokud cestují mimo země sedmadvacítky, doplňuje Šalša.

  • Proto je dobré zjistit si předem, jakým způsobem a jakou měnou tam mohou platit, že bezpečnější směrnici peníze raději tady v ČR, protože v zahraničí ne vždycky všude musí přijímat české koruny. A zároveň i když vím, že jedu do zahraničí a vím, že tam nepřijímají české koruny, je dobré si v Česku obstarat dolary nebo eura, které pak můžete směnit za tu místní měnu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají