Věda Plus

Nejdřív pandemie, teď válka. „Změny potřebuje člověk pochopit, to dělá skrze média a přátele,“ říká vědkyně

Věda Plus

Nejdřív pandemie, teď válka. „Změny potřebuje člověk pochopit, to dělá skrze média a přátele,“ říká vědkyně
Mladý muž v depresi

Plus

Pandemie ještě neskončila a je tady další krize, válka na Ukrajině. Ve vědě se mluví o takzvané „rychlé změně“, se kterou přirozeně souvisí i strach a nejrůznější obavy. Jak se s tím vypořádat? 

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pandemie COVIDu-19 ještě neskončil a po dvou náročných letech je tady další a možná ještě emotivnější válka na Ukrajině. Ve vědě se mluví o tzv. rychlé změně, se kterou přirozeně souvisí i strach a nejrůznější obavy. Téma pro Martinu Rush z naší vědecké redakce. I vám. Dobrý den.

  • Pěkný den. Lidé sice změny zažívají od nepaměti a jsou jakousi přirozenou součástí našich životů, v posledních několika desítkách let se ale jejich rychlost výrazně proměnila. Takovou obří změnou, mezníkem by podle odborníků mohl být třeba příchod digitálních technologií, které se staly velmi rychle součástí našeho života. Pokud je situace v našem světě najednou jiná, než jsme očekávali, nebo když změna naruší komfortní zónu člověka, může se začít bát a cítit se ohrožený.

  • Jak tedy se změnou pracovat, aby nás vyvedl a co nejméně z míry a abychom, řekněme se s ní mohli co nejdříve vyrovnat?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají