Řečí peněz

Nový zelený svět má obrovské nároky na výrobu hliníku a mědi. Ta je ale jedna z nejšpinavějších, tvrdí ekonomka Švihlíková

Řečí peněz

Nový zelený svět má obrovské nároky na výrobu hliníku a mědi. Ta je ale jedna z nejšpinavějších, tvrdí ekonomka Švihlíková
Větrná elektrárna

Plus

Česko se v nejnovější zprávě o udržitelném rozvoji umístilo na osmém místě ze 166 hodnocených zemí, od loňského roku si dokonce polepšilo o pět pozic. „I menší odchylka může zapříčinit poměrně významnou změnu pozice,“ mírní však nadšení ekonomka Švihlíková. Jak je na tom Česko s dekarbonizací a přechodem k udržitelným energetickým zdrojům? A proč by mohla být „zelená změna“ pro Evropu spíš kontraproduktivní?
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Evropa si připomíná evropský týden udržitelného rozvoje. Během něj se v různých zemích konají 1000 akcí, které mají dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, ve kterém žijeme. Můžeme mít i udržitelného hospodářství, které bude prosperovat a zároveň nebude ničit naši planetu. A není to příliš drahé? Může být i takto ohleduplné hospodářství vůbec výdělečné? O tom všem budeme mluvit s naším dnešním hostem, kterým je ekonomka Ilona Švihlíková, prorektorka VŠ obchodní v Praze. Dobrý den. Dobrý den. Příjemný poslech příštích minut přeje od mikrofonu Naďa Bělovská.

  • Řečí peněz.

  • Udržitelnost je v médiích poměrně moderní slovo. Používá se nově hlavně ve spojitosti s ekologií a ekonomikou a sociální sférou. Co přesně si pod tímto pojmem máme představit, nám v našem vysílání vysvětlil Vladimír Kočí, vedoucí ústavu udržitelnosti a produktové technologie VŠ chemickotechnologické v Praze. Je to vlastně snaha fungovat hospodářství takovým způsobem, abychom jak sociální, tak ekonomicky a také environmentální se chovali dlouhodobě udržitelné. Jak se říká, my potřebujeme do našeho hospodářství zapojit právě i tyto technologie mnohem širším kontextu, než jenom tam ta samotná technologie dosáhne. My se musíme dívat na tzv. hodnotový řetězec těch technologií. To znamená, co k nim přistupuje, odkud se to dováží, kdo to bude spotřebovávat, jakým způsobem se ty výrobky spotřebovávají, jestli vůbec je používáme smysluplně. No a pak také, kde skončí. Takže v tom širokém hodnotovém řetězci se vlastně začínají dneska sledovat enviromentální dopady apod.. Řešíme otázky sociální a samozřejmě musíme mít na to peníze, takže se to všecko musí nějakým způsobem ekonomicky. Vy?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají