Speciál

Rok 2023 v ekonomice. Vysoká inflace, zdražování a klesající tržby maloobchodníků

Speciál

Rok 2023 v ekonomice. Vysoká inflace, zdražování a klesající tržby maloobchodníků
Guvernér ČNB Aleš Michl

Plus

Česko a jeho ekonomika má za sebou jeden z nejsložitějších roků a odpovídá tomu i naše možná blbá nálada. Přestože nám mzdy v průměru rostly slušným tempem kolem sedmi procent, daleko vyšší inflace způsobila, že v reálu si koupíme za naše mzdy a platy méně. Zdražování ukrajuje nejen z našich příjmů, ale i úspor, a tak není divu, že klesají tržby maloobchodníků. Český průmysl, na který se dlouhodobě spoléháme, prochází krizí poptávky a jen ta odložená zachránila jeho bilanci.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko a jeho ekonomika má za sebou jeden z nejsložitějších roků a odpovídá tomu i naše.

  • Možná blbá nálada. Přestože nám mzdy v průměru rostly slušným tempem kolem sedmi %, tak daleko vyšší inflace způsobila, že v reálu si koupíme za naše mzdy a platy méně. Zdražování ukrajuje nejen z našich příjmů, ale i úspor, a tak není divu, že klesají tržby maloobchodníků. Český průmysl, na který se dlouhodobě spoléháme, prochází krizí poptávky a jen ta odložená zachránila jeho bilanci. Ale o práci, o tu se zatím nebojíme, protože naše nezaměstnanost je stále rekordně nízká. To vše v době, kdy máme nalézt odvahu k transformaci celé ekonomiky a posunout se ke světlým.

  • Bodům díky metamorfóze ze subdodavatelů finalistů. A my se v následující hodině na ten končící rok podíváme společně s ekonomem a filozofem Tomášem Sedláčkem. Tomáši, vítejte ve studiu.

Ostatní také poslouchají