Pro a proti

Rychetský nechválil změnu valorizace penzí, ale jednotu prezidenta a vlády, věří právník Rozehnal

Pro a proti

Rychetský nechválil změnu valorizace penzí, ale jednotu prezidenta a vlády, věří právník Rozehnal
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Plus

Hnutí ANO kritizuje mediální výrok předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ten uvítal podpis prezidenta pod novelou valorizace důchodů. Zpochybňuje soudce nezaujatost Ústavního soudu? Výroky které se přímo týkají toho, o čem Ústavní soud rozhoduje nebo může rozhodovat vhodné nejsou, tvrdí znalec ústavního práva Aleš Gerloch. Advokát Aleš Rozehnal namítá, že se předseda vyjadřoval k naprosto nesouvisející části toho, čím se bude Ústavní soud zabývat.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Opoziční hnutí ANO nechce, aby o jeho návrhu na zrušení části vládní novely o valorizaci důchodů rozhodoval předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyjadřuje pochybnosti o jeho nepodjatosti a požaduje proto, aby ho ústavní soudci z tohoto rozhodování vyloučili. Hnutí ANO svůj požadavek odůvodňuje tím, že Rychetský se k novele snižující červnovou valorizaci důchodů vyjadřoval v médiích, přičemž označil za správné, že prezident novelu podepsal. Předseda Ústavního soudu byl za svoje výroky v médiích kritizován už dřív. Pochybení ale nepřipustil a zdůrazňoval, že přednost má svoboda slova. Je vyjadřování Pavla Rychetského přijatelné, nebo by si měl jako předseda Ústavního soudu počínat zdrženlivěji?

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty tady ve studiu plusu jsou odborník na ústavní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. Dobrý den, pane profesore.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají