Pro a proti

Přímá volba prezidenta funguje dobře. Lidé mají to, co si zvolili, říká poslanec Michálek. Není domyšlená a je neústrojně vsunuta do politického systému, nesouhlasí politolog Balík

Pro a proti

Přímá volba prezidenta funguje dobře. Lidé mají to, co si zvolili, říká poslanec Michálek. Není domyšlená a je neústrojně vsunuta do politického systému, nesouhlasí politolog Balík
Volby, ilustrační foto

Plus

Přímá volba prezidenta podle některých zbytečně posiluje funkci prezidenta, a tak oslabuje parlamentní demokracii. Druzí zase soudí, že je lepší, když hlavu státu vybírají přímo občané, ne zákonodárci. Co ukázalo posledních deset let s přímo volenými prezidenty?
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • S Lukášem Matoškou. Do konce týdne budeme znát definitivní počet kandidátů na prezidenta. Ministerstvo vnitra totiž dokončuje kontrolu podpisů a rozhodne o registraci kandidátních listin. O prezidentskou volbu je zatím slušný zájem. Svědčí o tom jak počet kandidátů, tak nedávný průzkum společnosti Median pro ČRo, podle kterého chce jít v lednu volit jasná většina dotázaných. Přesto se stále vedou debaty o tom, jestli přímá volba prezidenta české politice prospívá. Podle jedněch zbytečně posiluje funkci prezidenta, a tak oslabuje parlamentní demokracii. Podle druhých je lepší, když hlavu státu vybírají přímo voliči a ne pouze zákonodárci, jak tomu bylo dřív.

  • Co ukázalo posledních 10 let? Převažují klady nebo zápory přímé volby? Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty jsou děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, politolog Stanislav Balík. Dobrý den. Zdravím vás do Brna. Dobrý den. A předseda poslaneckého klubu Pirátské strany Jakub Michálek, ten je s námi tady ve studiu plusu v Praze. Dobrý den i vám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají