Jak to vidí...

Petr Just: Změna zákona o volbě hlavy státu? Držím palce. Debatovalo se o tom už před 10 lety

Jak to vidí...

Petr Just: Změna zákona o volbě hlavy státu? Držím palce. Debatovalo se o tom už před 10 lety
Prezident Miloš Zeman

Dvojka

Do volby prezidenta zbývá necelých šest týdnů. Půjde o poslední přímou volbu podle stávajícího zákona, jak slibují politici? Proč se o nutnosti úpravy mluvilo už před 10 lety? A je druhé kolo volby přežitkem, nebo užitečným nástrojem? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě připomene životní jubileum Karla Schwarzenberga a jeho kandidaturu na prezidenta v roce 2013 a vysvětlí pozadí tzv. sarajevského atentátu v české politice.
Petr Just, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Do volby prezidenta zbývá necelých šest týdnů. Bude to poslední přímá volba podle stávajícího zákona o volbě státu. Pane Juste, změnou zákona se chce po volbě zabývat ministr vnitra Vít Rakušan. A to v reakci na spory ohledně uznávání neuznávání podpisů pro kandidaturu. Ministerstvo si totiž zákon vykládá jinak než soudy.

  • A bylo by to určitě prospěšné, pokud by došlo k nějakému vyjasnění některých sporných interpretací anebo samozřejmě sporných pasáží, které pak vedou tedy k těm sporným interpretacím. Na druhou stranu si kladu otázku úplně stejně. Výroky jsme slyšeli před 10 lety a úplně stejné výroky jsme slyšeli před pěti lety vždycky, když se uzavřely ty kandidátky, když se uzavřelo, uzavřela registrace kandidátů a vždycky to vedlo k nějakým více či větším či menším interpretačním nebo odkaz nejasnostem nebo otazníkům. A už před těmi 10, respektive pěti lety jsme slyšeli je potřeba si na to sednout, až proběhnou volby, je potřeba si na to v klidu sednout. Máme na to pět let. Pojďme si ty věci vyjasnit. Nic se nestalo ani před 10 lety. Nic se nestalo ani před pěti lety, což je skutečně škoda. Pokud teď konečně se něco stane, bude to jedině jedině dobře. Minimálně kvůli tomu, aby se stát do budoucna vyhnuli některým třeba i zbytečnými zbytečným věcem. Takže pokud to teď myslí současné vedení ministerstva vnitra vážně, já mu budu rozhodně držet palce a podporovat v této aktivitě.

  • Aby k tomu vyjasnění došlo.

Více z pořadu