Pro a proti

Politické strany mají bojovat o moc, ne sekundovat ve vládě, která neodpovídá jejich programu, kritizuje opoziční smlouvu bývalý šéf ODA Bratinka

Pro a proti

Politické strany mají bojovat o moc, ne sekundovat ve vládě, která neodpovídá jejich programu, kritizuje opoziční smlouvu bývalý šéf ODA Bratinka
Pavel Bratinka

Plus

Před 25 lety byla podepsána takzvaná opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD. Ta nakonec umožnila menšinovou vládu premiéra Miloše Zemana. Šlo o „zradu na voličích“, nebo ukázku dobré parlamentní politiky? „Situace tehdy byla patová, žádná ze stran nezískala dost hlasů pro sestavení vlastní vlády. Muselo se hledat koaliční řešení,“ uvádí v Pro a proti bývalý sociálnědemokratický premiér a jeden ze signatářů smlouvy Vladimír Špidla.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 20 let uplynulo od podepsání tzv. opoziční smlouvy v celém názvu smlouvy o vytvoření stabilního politického prostředí v ČR v uzavřené mezi ČSSD a ODS. Podle kritiků se nejednalo o nic jiného než o rozdělení moci ve státě mezi dvěma největšími stranami, které vytvořilo ideální prostředí pro korupci. Tehdejší aktéři však smlouvu dodnes hájí jako východisko z povolební patové situace umožňující menšinovou vládu premiéra Miloše Zemana. Byla opoziční smlouva zradou na voličích nebo ukázkou parlamentní politiky?

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty na dálku jsou bývalý ministr bez portfeje ve druhé vládě Václava Klause až do roku 998. A taky bývalý předseda ODA Pavel Bratinka. Dobrý den. Dobrý den. A jeden ze signatářů opoziční smlouvy, bývalý vicepremiér ve vládě Miloše Zemana. Pak premiér a předseda sociální demokracie, dnes ředitel Masarykovy demokratické akademie Vladimír Špidla. Dobrý den i vám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají